ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Financial Times: brytyjski rząd markuje działania na rzecz walki ze zmianami klimatu
10.06.2019r. 20:26

Dziennik Financial Times podaje, że z przeprowadzonego przez brytyjski parlament postępowania wynika, że agencja kredytów eksportowych (Export Credit Agency) podważa zaangażowanie rządu w Londynie na rzecz walki ze zmianami klimatu, bowiem okazuje się, iż wspiera on projekty energetyczne oparte na paliwach kopalnych w uboższych krajach - czytamy w BiznesAlert.pl
W ciągu ostatnich pięciu lat, do 2017-18, agenda UK Export Finance (UKEF), która oferuje gwarancje i pożyczki dla brytyjskich eksporterów nie mogących znaleźć komercyjnego wsparcia dla rentownego projektu, zaoferowała pomoc w wysokości 2,6 mld funtów tylko dla sektora energetycznego, czyli ponad jedną piątą sumy, którą ma do rozdysponowania wśród wszystkich nowych podmiotów biznesowych. Według raportu Komisji Audytu Środowiskowego opublikowanego w poniedziałek, prawie wszystkie te środki przeznaczono na projekty oparte na paliwach kopalnych w krajach o niskich i średnich dochodach.

Przewodnicząca komisji Mary Creagh powiedziała, że ten poziom wsparcia jest "niedopuszczalny", oskarżając rząd o hipokryzję, zwłaszcza w obliczu zaproponowanej przez niego strategii energetycznej, według której brytyjska gospodarka ma być całkowicie zeroemisyjna do 2050 roku. Ten ambitny plan może w tym tygodniu stać się obowiązującym prawem, jeśli zostanie przyjęty przez parlament.

- Rząd twierdzi, że Wielka Brytania jest światowym liderem w walce ze zmianami klimatu, ale brytyjskie programy finansowania eksportu zakulisowo rozdają miliardy funtów, zbieranych od podatników na rozwój projektów, opartych na paliwach kopalnych w biedniejszych krajach - powiedziała Creagh.

Bogate kraje, które w ostatnich latach znacznie zmniejszyły emisje, są często oskarżane o jej "eksportowanie" do krajów rozwijających się, które mają coraz większy udział w globalnej produkcji.

Wiele organizacji pozarządowych, które dostarczyły komisji dowodów na niespójność działań brytyjskiego rządu, zwraca uwagę na rozdźwięk między wewnętrzną polityką energetyczną Wielkiej Brytanii a jej działaniami za granicą. Przedstawiciele inicjatywy Carbon Tracker stwierdzili, że jest to "ekstremalny przykład" na przepaść istniejącą między podejściem krajowymi i międzynarodowym, podczas gdy organizacja Global Witness zauważa, że wsparcie UKEF dla projektów związanych z paliwami kopalnymi w latach 2010-2016 miało podobną wysokość, co całkowite wydatki Zjednoczonego Królestwa na Międzynarodowy Fundusz Klimatyczny w tym samym okresie.
UKEF argumentował, że nie może zrobić więcej, aby wesprzeć transformację energetyczną, ponieważ jego decyzje są determinowane popytem; brytyjscy eksporterzy nie budowali turbin wiatrowych, a ponadto projektom OZE jest łatwiej uzyskać finansowanie z sektora prywatnego. Przedstawiciele funduszu argumentują również, że wspierane przez niego projekty naftowe i gazowe często zastępowały te bardziej emisyjne, na przykład oparte na węglu i oleju napędowym.

Komisja Audytu Środowiskowego w swoich konkluzjach podkreśla, że praktyki UKEF nie są inne od tych stosowanych przez pokrewne funduszowi instytucje w innych krajach. Szwedzka agencja kredytów eksportowych ograniczyła operacje związane z paliwami kopalnymi zaledwie do 5 procent całkowitej kwoty pożyczek, podczas gdy Kanada zobowiązała się do monitorowania i ujawniania zagrożeń klimatycznych.

Chociaż wsparcie UKEF stanowiło niewielką część globalnych inwestycji w ropę i gaz, jest "wyraźnym sygnałem" wysłanym w kierunku globalnego rynku energetycznego, powodując, że wysokoemisyjne projekty nadal są chętnie finansowane.

UKEF najprawdopodobniej nie zmieni swoich praktyk bez zmiany swojego mandatu, stwierdziła w konkluzjach komisja, wzywając rząd do podjęcia działań, mających na celu wycofanie wsparcia dla nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi do 2021 r. i zapewnienia, że zrobi więcej, aby wesprzeć realizację brytyjskich celów klimatycznych. Według komisji działania te powinny obejmować m.in. raportowanie o prognozowanej i rzeczywistej emisji wszystkich realizowanych za pomocą funduszu projektów.
Financial Times , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 11.06.2019r. 03:07
Czepiają się rządu UK, ale inne też to robią, jak: Niemcy, Holedrzy czy Francuzi. Najmniej chyba "markuje"... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE