ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgarski minister: druga elektrownia jądrowa szansą na odejście od węgla
05.06.2019r. 19:06

Budowa drugiej elektrowni jądrowej w Bułgarii zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu bałkańskiego i stworzy możliwość odejścia od energetyki węglowej - powiedziała w środę na konferencji w Warnie minister energetyki Temenużka Petkowa.
Odejście od energetyki węglowej jest trwałą tendencją w UE i pozwoli na obniżenie cen energii elektrycznej - mówiła minister na konferencji poświęconej energetyce atomowej. Opłaty za emisję dwutlenku węgla są wysokie i stale rosną, powodując wzrost cen prądu. W Bułgarii od 1 lipca spodziewana jest kolejna podwyżka, której przyczyną są właśnie te opłaty - dodała.

Petkowa podkreśliła, że energetyka jądrowa to kluczowy sektor bułgarskiej gospodarki. Wyraziła nadzieję, że po opublikowaniu w końcu maja w Dzienniku Urzędowym UE procedury wyboru inwestora strategicznego siłowni atomowej w Belene nad Dunajem wybór ten zostanie przeprowadzony w drugiej połowie sierpnia. Dodała, że zaproszenia do potencjalnych kandydatów zostały wysłane.

Minister przedstawiła dokładnie tę procedurę potencjalnym inwestorom: chińskiej narodowej korporacji jądrowej CNNS oraz rosyjskiemu Rosatomowi. Zainteresowanie dostawami wyposażenia i udziałem w organizacji sfinansowania projektu wyrażają również francuski Framatome oraz amerykański General Electric.

Prezes Rusatom Overseas Ewgienij Pakermanow powiedział, że Rosja jest gotowa zbudować siłownię, lecz wciąż jeszcze nie podjęła decyzji o udziale w projekcie jako inwestor. Według niego gwarancje z strony państwa nie są potrzebne, lecz każdy inwestor chce mieć jakieś gwarancje zwrotu swoich inwestycji. Z kolei chińska korporacja, która od dawna wyraża zainteresowanie projektem, domaga się gwarancji ze strony państwa.

Bułgarski parlament, podejmując przed rokiem decyzję o wznowieniu planów budowy drugiej elektrowni jądrowej w Belene, zdecydował, że inwestycja ma być realizowana na zasadach rynkowych, bez gwarancji państwowych i długotrwałych zobowiązań zakupu stałych kwot energii elektrycznej ze strony Państwowej Spółki Energetycznej.
Jednocześnie w środę wiceprzewodniczący parlamentarnej komisji ds. energetyki Tasko Ermenkow nie wykluczył odstąpienia od całkowitej rezygnacji z udzielenia inwestorowi państwowych gwarancji.

Tego samego dnia prezydent Bułgarii Rumen Radew przed wyjazdem na forum gospodarcze w Petersburgu określił w wywiadzie dla agencji TASS projekt budowy drugiej siłowni atomowej jako "nieunikniony". "Zainwestowano w niego już 3 mld lewów (1,5 mld euro) ze środków bułgarskich podatników, a rozwijająca się gospodarka wymaga bezpiecznej energii" - dodał.

Projekt budowy elektrowni w Belene ma długą i zawiłą historię. Powstał w latach 80. ubiegłego wieku, ale w 1990 roku został wstrzymany. Reaktywowano go w 2003 roku za rządów ówczesnego premiera i byłego cara Symeona Sakskoburggotskiego. W 2006 roku podpisano porozumienie z rosyjską firmą Atomstrojeksport o zakupie dwóch reaktorów o łącznej mocy 2 tys. MW.

W marcu 2012 roku, za rządów obecnego centroprawicowego premiera Bojko Borisowa, mimo poczynionych już inwestycji przekraczających 1 mld euro, budowę wstrzymano. Rząd ocenił, że koszt budowy elektrowni jest zbyt wysoki. Wówczas Rosja zaskarżyła do sądu decyzję bułgarskiego parlamentu o rezygnacji z zakupu reaktorów i zażądała 1,5 mld euro odszkodowania. W czerwcu 2016 roku Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu nakazał Bułgarii zapłatę 620 mln euro.

W grudniu 2016 roku Bułgaria wypłaciła Rosji odszkodowanie i stała się właścicielem dwóch reaktorów jądrowych typu WWER 1000+ o mocy 1000 MW każdy. Próby odsprzedania ich, m.in. Iranowi, nie powiodły się. W czerwcu 2018 r. bułgarski parlament podjął decyzję o reaktywowaniu projektu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE