ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Jak stworzyć dobry wniosek o fundusze na niskoemisyjną transformację?

Kiedy: 4 czerwiec 2020
Miejsce: Jak stworzyć dobry wniosek o fundusze na niskoemisyjną transformację?
Organizator: Forum Energii
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecki rynek PV rozwija się świetnie, ale na horyzoncie jest problem
04.06.2019r. 06:17

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, ostatnio rynek fotowoltaiczny w Niemczech notuje świetne tempo rozwoju. Jednak jeśli nadal będzie się rozwijać tak jak w ostatnich miesiącach, już w przyszłym roku grozi mu duży spadek inwestycji w segmencie dachowych systemów PV.
Niemiecka federalna agencja Bundesnetzagentur w kwietniu zarejestrowała systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 304,6 MW, na co znowu złożyły się głównie dachowe instalacje PV o mocy 244 MW. Natomiast pozostała moc to głównie naziemne elektrownie PV zrealizowane w systemie aukcyjnym.

Moc naziemnych elektrowni PV zarejestrowanych w kwietniu poza systemem aukcyjnym wyniosła 29 MW - tego rodzaju elektrownie, o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 0,75 MW, mogą nadal korzystać w Niemczech z taryf gwarantowanych.

Oznacza to że w pierwszych czterech miesiącach tego roku potencjał zarejestrowanych systemów PV sięgnął 1,6 GW, a całkowity potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wynosił już około 47,5 GW.

Wzrost inwestycji w PV w Niemczech oznacza szybszą redukcję taryf gwarantowanych, przyznawanych dla nowych instalacji na stałym poziomie na okres aż 20 lat.

Regulacje wprowadzone przez Berlin w grudniu ubiegłego roku jeszcze przyspieszyły redukcję taryf gwarantowanych w stosunku do zapisanej wcześniej w niemieckim prawie ścieżki obniżania wsparcia dla nowych instalacji. Z tego powodu instalacje rejestrowane w przyszłym miesiącu zostaną objęte taryfą niższą o 1,4 proc. w stosunku do przyznawanej w tym miesiącu.

Ponadto obniżono z 2,5 GW do 1,9 GW roczny potencjał nowych systemów PV, które mogą liczyć na wejście do systemu feed-in tariffs.
Ale malejące taryfy to nie jedyny problem inwestorów chcących budować elektrownie fotowoltaiczne za naszą zachodnią granicą.

Jeśli niemiecki potencjał PV będzie rósł nadal w takim tempie, wówczas nawet już w przyszłym roku fotowoltaika w Niemczech może osiągnąć granicę 52 GW, czyli zapisany jeszcze w 2012 roku w niemieckiej ustawie o OZE maksymalny potencjał, do którego ma być przyznawane rządowe wsparcie w postaci taryf gwarantowanych.

Niemiecki rynek coraz wyraźniej przygotowuje się na wejście w fazę rozwoju bazującą na sprzedaży energii wyłącznie na zasadach rynkowych, ale jasne jest, że najpierw w takim modelu będą realizowane większe naziemne farmy PV - które dodatkowo są wspierane systemem aukcji - a na wyjście z taryf gwarantowanych dla mniejszych, dachowych systemów fotowoltaicznych może być jeszcze za wcześnie, aby nie odbiło się to na wyraźnym spadku inwestycji w tym segmencie PV.

Jeśli niemieckie władze nie zdecydują się na zmiany w limitach przypisanych do systemu taryf gwarantowanych, wówczas niemiecki rynek PV może znowu zwolnić, a to może utrudnić - w połączeniu ze spadającą dynamiką inwestycji w lądowej energetyce wiatrowej - realizację celu zwiększenia udziału OZE w federalnym miksie elektroenergetycznym do 65 proc. w roku 2030 w porównaniu do 40 proc. odnotowanych w roku ubiegłym.

- Fotowoltaika daje obecnie dobrą efektywność kosztową i nie wpływa już negatywnie na ceny energii elektrycznej. Poziom subsydiów jest co miesiąc systematycznie redukowany, a redukcja następuje tym szybciej, im więcej powstaje nowych dachowych systemów PV. Ten mechanizm zapewnia, że system subsydiów dla fotowoltaiki ulegnie naturalnemu wygaszeniu - komentuje niemieckie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej BSW Solar, apelując o zniesienie zapisanej w federalnej ustawie EEG granicy 52 GW.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Uważny 04.06.2019r. 08:21
To dobry przykład, jak sensowne i stabilne regulacje prawne wyzwalają inicjatywę inwestorów. A u nas w Polsce tylko... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 04-06-2019r. 08:57 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE