ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dąbrowski: Ustawa o cenach energii będzie nowelizowana
14.05.2019r. 18:03 14.05.2019r. 16:30

Rozmowy z KE idą w stronę dostosowania ustawy o cenach energii do regulacji dotyczącej usługi świadczonej w ogólnym interesie gospodarczym, tzw. usługi powszechnej - poinformował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. To oznacza, że tym rozwiązaniem objęci byliby odbiorcy indywidualni, mikro i małe przedsiębiorstwa, a większe firmy mogłyby skorzystać z pomocy de minimis.
"Widać pewne oznaki, że ustawa (o cenach energii - przyp. PAP Biznes) będzie musiała być znowelizowana. Ocieramy się o kwestię pomocy publicznej i oddziaływania na rynek po stronie cen detalicznych. (...) Rozważania idą w tę stronę, by to dostosować do regulacji związanych z świadczeniem usługi o ogólnym charakterze ekonomicznym, czyli tzw. usługi powszechnej. To pozwoli na zapewnienie pełnej zgodności tych regulacji z regulacjami unijnymi i ochronę odbiorców przed skutkami wzrostu cen" - powiedział wiceminister Dąbrowski podczas panelu w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

"Zmieniony będzie lekko zakres ustawy, tak by była pełna zgodność z koncepcją usługi powszechnej. Czy to się znajdzie na sesji majowej Sejmu, czy czerwcowej to jest kwestia wtórna. Ważniejsze jest, by w toku rozmów z Komisją Europejską mieć pewność, że zmiany, które wprowadzamy to ostatnie zmiany tego jednorocznego środka interwencji" - dodał wiceminister.

Jak wyjaśnił wiceminister, usługa świadczona w ogólnym interesie gospodarczym (service of general economic interest, public service obligation) to rodzaj usługi, której przedsiębiorstwa normalnie by nie podjęły a wykonują, bo zostały do tego zobligowane. Za taką usługę można udzielić wynagrodzenia.

"Cała konstrukcja może być oparta o takie rozwiązanie z cenami maksymalnymi" - powiedział dziennikarzom Dąbrowski.

Wyjaśnił, że jak dotąd takie rozwiązanie było wykorzystywane w UE np. w sektorze transportowym.

Z wypowiedzi wiceministra wynika, że te regulacje dotyczyć mogłyby takich odbiorców energii jak gospodarstwa domowe, mikro i małe przedsiębiorstwa.
"Nie dotyczyłoby to przedsiębiorstw dużych i energochłonnych. W tym zakresie trzeba się będzie oprzeć o pomoc dozwoloną, czyli de minimis, a w przypadku przedsiębiorstw energochłonnych rząd zaczął przygotowywać rozwiązania dot. rekompensat kosztów CO2" - powiedział Dąbrowski.

Dodał, że również w przypadku średnich przedsiębiorstw pomoc będzie mogła być udzielona w obszarze de minimis.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd jest blisko uzgodnienia z Komisją Europejską ustawy ws. cen energii.

W poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że niektóre zapisy nowelizacji ustawy ws. cen energii wymagają jeszcze uzgodnień z Komisją Europejską.

Ustawa w sprawie cen energii z 28 grudnia 2018 r. zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową i ustaliła ceny dla odbiorców końcowych na 2019 r. na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Różnicę między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy końcowego ma pokrywać Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny - zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Nowelizacja z końca lutego usunęła m.in. obowiązek ustalenia cen i stawek na 2019 r. w wysokości nie wyższej niż stawki z 31 grudnia 2018 r. dla spółek zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii, przywracając w tym zakresie kompetencje URE.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ecoeco 15.05.2019r. 15:27
A wystarczyło obniżyć VAT lub jeszcze inną opłatę razem z akcyzą, ale to byłoby rozwiązanie zbyt proste... Widać rząd... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE