ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier Morawiecki: rząd blisko uzgodnienia z KE ustawy ws. cen energii
14.05.2019r. 13:00

Rząd jest blisko uzgodnienia z Komisją Europejską ustawy ws. cen energii - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
"Jesteśmy, pan minister jest już blisko uzgodnienia ostatecznego konsensusu w tej sprawie. Jeszcze pewnie będzie trzeba odrobinę czasu poczekać w odniesieniu do przedsiębiorstw, przedsiębiorstw energochłonnych czy samorządów - jakie mechanizmy (rekompensat - PAP) mogłyby być zastosowane, by mogły być uznane za legalne w świetle prawa UE. (...) Chcę podkreślić, że tzw. taryfa G dla gospodarstw domowych (...) jest bezpieczna, bo nie podlega zgodzie ze strony KE" - powiedział.

W poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że niektóre zapisy nowelizacji ustawy ws. cen energii wymagają jeszcze uzgodnień z Komisją Europejską.
Ustawa w sprawie cen energii z 28 grudnia 2018 r. zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową i ustaliła ceny dla odbiorców końcowych na 2019 r. na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Różnicę między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy końcowego ma pokrywać Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny - zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Nowelizacja z końca lutego usunęła m.in. obowiązek ustalenia cen i stawek na 2019 r. w wysokości nie wyższej niż stawki z 31 grudnia 2018 r. dla spółek zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii, przywracając w tym zakresie kompetencje URE.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: energia XXI wieku 14.05.2019r. 13:46
Gdybanie, gdyby babcia miała kółka to mogłaby być może tramwajem. Panie premierze zakończcie tę farsę. G ma już co... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sarkazm 14.05.2019r. 21:42
To już słyszeliśmy od ministra Tchórzewskiego co najmniej kwartał temu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE