ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Oettinger: Nord Stream 2 nie da się już powstrzymać, ale trzeba walczyć, aby projekt został objęty zapisami dyrektywy gazowej
29.04.2019r. 14:14

Budowy gazociągu Nord Stream 2 już nie da się powstrzymać, ale przed jego uruchomieniem trzeba zrobić wszystko, aby projekt został objęty zapisami znowelizowanej dyrektywy gazowej - stwierdził w rozmowie z Grupą Medialną Funke cytowany przez BiznesAlert.pl Günther Oettinger, unijny komisarz ds. budżetu.
- Trwają prace nad budową gazociągu. Nie może być mowy o zatrzymaniu tego projektu - powiedział komisarz. Zaznaczył, że uruchomienie Nord Streamu 2 będzie możliwe tylko wówczas, gdy będą przestrzegane nowe, rozszerzone zasady rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.

Zgodnie ze znowelizowaną dyrektywą gazową podmorskie części gazociągów na terytorium Unii Europejskiej będą podlegały przepisom pakietu energetycznego. Jeżeli chodzi o eksploatację odcinka Nord Stream 2, który ma przebiegać poza wodami terytorialnymi Niemiec, to będzie ona określana na podstawie umowy międzyrządowej między Berlinem a Moskwą. Ma ona podlegać również zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

- Po pierwsze, każdy producent albo sprzedawca gazu ma prawo korzystać z przepustowości rurociągu na takich samych zasadach co Gazprom - przekonywał Oettinger. - Po drugie, powinien być rozdział producentów i operatorów gazociągu. Po trzecie, transparentność powinna dotyczyć również cen gazu - dodał.
Wyraził również przekonanie, że Niemcy niewystarczająco doceniają nowe, unijne zasady. Jak zaznaczył Niemiecka Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur) musi przestrzegać prawa europejskiego. - Każda decyzja niemieckiego regulatora w sprawie Nord Streamu 2 będzie podlegała kontroli Komisji Europejskiej i wymagała jej zgody. Przed zaplanowanym na 2020 rok uruchomieniem gazociągu spodziewam się ciekawych dyskusji - dodał.

W tym samym czasie Rosjanie prowadzą kampanię na rzecz wsparcia projektu. W dzisiejszym wydaniu dziennika Izwiestja, gazeta powołując się na biuro prasowe spółki odpowiedzialnej za realizację projektu zapowiada, że jeżeli Nord Stream 2 zostanie ukończony w terminie wówczas europejscy odbiorcy gazu zaoszczędzą 8 mld euro, ponieważ ceny paliwa spadną o 13 proc. Możliwe jest jednak opóźnienie jego realizacji. Spółka odpowiedzialna za budowę gazociągu czeka na zgodę Danii na ułożenie magistrali przez jej wody terytorialne. W połowie kwietnia BiznesAlert.pl informował, że spółka Nord Stream 2 AG złożyła trzeci wniosek o pozwolenie na położenie gazociągu. Niewykluczone, że w efekcie realizacja projektu może się opóźnić nawet o 12 miesięcy. Nie przeszkadza to Gazpromowi w pozyskiwaniu finansowania dla inwestycji. Według spółki w marcu od europejskich partnerów Nord Stream 2 AG pozyskała 220 mln euro kredytów - czytamy w BiznesAlert.pl.
TASS/Prime , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE