ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W.Brytania. Posłowie wzywają do użycia technologii w walce ze zmianą klimatu
25.04.2019r. 17:54

Ponadpartyjna grupa posłów wezwała w czwartek brytyjski rząd do intensyfikacji działań mających na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla w celu spełnienia celów klimatycznych i odpowiedniej reakcji na zachodzące zmiany klimatu.
Deputowani zasiadający w komisji ds. biznesu, energetyki i strategii przemysłowej (BEIS) zaznaczyli, że w tym celu konieczne będzie zwiększone wykorzystanie technologii CCUS (Carbon Capture, Utilization and Storage) pozwalającej na wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla w celu późniejszego wykorzystania w branży przemysłowej, np. przy produkcji napojów gazowanych.

Obecnie Wielka Brytania planuje ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku o 80 proc. w porównaniu ze stanem z 1990 roku.

Aktywiści i ekolodzy apelują jednak do brytyjskiego rządu o przyjęcie ambitniejszego celu osiągnięcia neutralności węglowej do 2025 roku. W ostatnich dwóch tygodniach tysiące osób protestowały na ulicach Londynu, domagając się stanowczego działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu. Demonstranci blokowali ruchliwe skrzyżowania, mosty i zakłócali funkcjonowanie transportu publicznego, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestię klimatyczną.
Autorzy parlamentarnego raportu zaznaczyli, że w tym celu konieczne byłoby jak najszybsze zbudowanie co najmniej trzech instalacji pozwalających na wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla przed 2025 rokiem, podczas gdy w rządowej strategii zapisane jest powstanie ledwie jednej z nich.

Jednocześnie dodano, że rząd powinien zwiększyć wysiłki na rzecz wypracowania niezbędnej technologii, krytykując decyzję o wycofaniu finansowania (ok. 1 miliarda funtów) z ogłoszonego w tym celu konkursu, pomimo zainteresowania ze strony dużych międzynarodowych korporacji, jak Shell i SSE.

Wielka Brytania jest jednym ze 195 państw sygnatariuszy porozumienia klimatycznego z Paryża, w którym zobowiązano się do obniżenia emisji dwutlenku węgla i ograniczenia globalnego ocieplenia.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ec 26.04.2019r. 10:30
To chyba żart z tymi napojami gazowanymi! No chyba że chodzi o składowanie CO2 w zamkniętych butelkach PET i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE