ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naftogaz i Magistralne Gazowody Ukrainy podpisały porozumienie o stworzeniu grupy roboczej z udziałem operatorów z UE
03.04.2019r. 12:26

Naftogaz i Magistralne Gazowody Ukrainy, czyli przyszły niezależny operator gazociągów przesyłowych podpisały porozumienie o stworzeniu grupy roboczej z udziałem pięciu operatorów z Unii Europejskiej zainteresowanych udziałem w akcjonariacie MGU - podaje cytowany przez BiznesAlert.pl Naftogaz.
Współpraca ma wesprzeć tworzenie niezależnego operatora systemu przesyłowego gazu na Ukrainie w zgodzie z przepisami europejskimi. Zachodni operatorzy będą mogli wejść do akcjonariatu MGU i współzarządzać infrastrukturą. Do grupy roboczej weszły francuski GRTgaz, holenderskie Gasunie, włoski Snam, słowacki Eustream i belgijski Fluxys. Do grupy nie dołączył polski Gaz-System, chociaż wcześniej oferował wsparcie eksperckie Ukrtransgazowi, spółce operującej gazociągami na Ukrainie w imieniu Naftogazu. Po wydzieleniu niezależnego MGU, te kompetencje przejdą w ręce tej spółki, na czele której stoi obecnie Paweł Stańczak, Polak z przeszłością w PGNiG.
Operatorzy, którzy znaleźli się w grupie roboczej pomogą przygotować MGU do certyfikacji przez regulatora NKREKU i Sekretariat Wspólnoty Energetycznej. Przygotują także plan modernizacji sieci przesyłowej gazu w celu zapewnienia jej wydolności technicznej. Mają także doradzać w trakcie spotkań rady nadzorczej Naftogazu poświęconych unbundlingowi, czyli rozdziałowi właścicielskiemu zgodnemu z przepisami unijnymi, w wyniku których MGU zostanie operatorem na Ukrainie. Ma także zostać przedyskutowana oddzielnie możliwość współpracy operatorów w z Państwowym Uniwersytetem Moskiewskim - informuje cytowany przez BiznesAlert.pl Naftogaz.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE