ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rozmowy z KE ws. rozporządzenia o cenach energii dotyczą m.in. rekompensat dla energetyki
31.01.2019r. 13:35

Rozmowy z Komisją Europejską w sprawie rozporządzenia do ustawy o cenach energii dotyczą m.in. kwestii rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych - poinformował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski.
Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia, zakłada ustabilizowanie cen sprzedaży energii dla odbiorców końcowych w 2019 r., przy jednoczesnym zrekompensowaniu spółkom energetycznym strat z tego tytułu. Jak dotąd, resort energii nie opublikował do tej ustawy rozporządzenia.

"Nie zgodzę się, że jest chaos z punktu widzenia odbiorców. Jest jasno powiedziane, że stawka (za energię - przyp. PAP Biznes) będzie jak w ubiegłym roku, chyba, że znajdzie się oferta, która będzie niższa. Z punktu widzenia odbiorcy jest więc jasność. To co powoduje dyskusje i pewien niepokój, dotyczyć może przedsiębiorstw energetycznych, które chciałyby policzyć, ile ewentualnie stracą albo ile będą mogły zarobić. Do tego rzeczywiście potrzebne jest rozporządzenie. Trwają nad nim prace" - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister energii Tomasz Dąbrowski.

Założenia przyjętej ustawy i treść rozporządzenia są omawiane z Komisją Europejską.

"Wyjaśniamy Komisji, jak mechanizm działa i jak miałby funkcjonować w tym roku" - powiedział wiceminister.

Zauważył, że obniżenie akcyzy na energię i opłaty przejściowej to rozwiązania trwałe, a rozwiązania w zakresie cen energii są przejściowe.
"Z jednej strony dyskutujemy z Komisją Europejską o samej zasadzie, z drugiej strony dyskutujemy o części rozwiązania, która decyduje o wysokości rekompensat. To dotyka różnych zagadnień, m.in. pomocy publicznej. (...) Istnieje możliwość wprowadzenia mechanizmu opartego o usługę o charakterze użyteczności publicznej, gdzie w takim przypadku musi być jasno zdefiniowany obowiązek nakładany na przedsiębiorstwa i za taki obowiązek jest możliwość wprowadzenia rekompensat. Do tego są stosowane różne metodologie" - powiedział Dąbrowski.

"Rozporządzenie, które będzie wprowadzane w tym obszarze, dyskutowane jest z Komisją, by uniknąć jakiegokolwiek chaosu" - dodał wiceminister.

W środę minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział nowelizację ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej, ponieważ Komisja Europejska ma zastrzeżenia do ograniczenia roli Urzędu Regulacji Energetyki w ustalaniu nowych taryf.

Ustawa zakłada obniżkę akcyzy na prąd z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej oraz ustala ceny sprzedaży energii na poziomie nie wyższym niż poziom z dnia 30 czerwca 2018 r. oraz stawki opłat za przesył i dystrybucję energii na poziomie nie wyższym niż poziom z 31 grudnia 2018 r. Sprzedawcy energii mieliby otrzymywać bezpośredni zwrot utraconego przychodu z tworzonego Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Na wypłatę różnicy cen zarezerwowano 4 mld zł.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ON 01.02.2019r. 09:45
faktycznie nie ma chaosu....... będzie nowelizacja w niewiadomym zakresie, ale spokojnie można działać....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE