ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Jak stworzyć dobry wniosek o fundusze na niskoemisyjną transformację?

Kiedy: 4 czerwiec 2020
Miejsce: Jak stworzyć dobry wniosek o fundusze na niskoemisyjną transformację?
Organizator: Forum Energii
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy i Francja także borykają się z problemami lądowej energetyki wiatrowej
21.01.2019r. 11:41

Lądowa energetyka wiatrowa stawia czoła trudnościom nie tylko w Polsce. To źródło energii ma problemy również we Francji, gdzie wokół wiatraków istnieją wątpliwości natury prawnej, oraz w Niemczech, gdzie na obszarach wiejskich zaniżają one wartość nieruchomości - czytamy w BiznesAlert.pl.
W grudniu 2017 roku francuska Rada Stanu (instytucja łącząca funkcje, które w Polsce spełnia NIK i NSA) anulowała dekret, który przekazywał uprawnienie do wydawania zgód środowiskowych na budowę lądowych farm wiatrowych władzom lokalnym, od tej pory nie wiadomo kto miałby przejąć tę czynność. W efekcie w zeszłym roku we Francji przybyło o 22 procent projektów mniej niż w roku poprzednim.

Obecnie powstanie lądowej farmy wiatrowej we Francji zajmuje od sześciu do ośmiu lat, a to ponad dwukrotnie więcej niż średnia w Unii Europejskiej. Dyrektywa UE o źródłach odnawialnych stawia limity dla procedur administracyjnych: trzy lata dla nowych projektów i dwa lata na repowering. Francuskie cele dla lądowej energetyki wiatrowej na rok 2028 to 35 GW przy obecnych 14 GW.
Z kolei mieszkańcom niemieckich wsi coraz częściej przeszkadzają wiatraki, co przekłada się na spadek cen nieruchomości w pobliżu turbin. Die Welt szacuje, że domy jednorodzinne na wsi, które znajdują się w pobliżu instalacji wiatrowych, tracą na wartości do 7,1 procent, przy starszych domach strata ta może wynieść nawet do 23 procent. W liczbach absolutnych może to oznaczać straty sięgające dziesiątek tysięcy euro. Efekt strat wartości nieruchomości zanika dopiero w odległości około dziewięciu kilometrów od turbin.

Co ciekawe, nie ma to zastosowania do domów jednorodzinnych znajdujących się na przedmieściach dużych miast, gdzie obecność turbin wiatrowych traktowana jest jako oczywistość - czytamy w BiznesAlert.pl.
EurActiv.com/Die Welt , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wilek 21.01.2019r. 20:14
A jak zbudują obwodnicę, uciążliwy zakład itp w okolicy to wartość domów też spada. Wniosek - nie budować niczego.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 05-02-2019r. 09:16 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE