ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ENTSOE informuje o spadku częstotliwości w zsynchronizowanej części systemu europejskiego
16.01.2019r. 15:27

Stowarzyszenie ENTSOE zrzeszające operatorów sieci elektroenergetycznych informuje o niewyjaśnionym spadku częstotliwości w zsynchronizowanej części systemu europejskiego w dniu 10 stycznia około 21 czasu brukselskiego - czytamy w BiznesAlert.pl.
Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSOE) zleciła grupie regionalnej Europy kontynentalnej, do której należą także Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zbadanie przyczyny spadku częstotliwości.

W międzyczasie na liniach elektroenergetycznych między Niemcami i Austrią doszło do błędu pomiaru, którego korekty musiał dokonać niemiecki TenneT. To zdarzenie nie tłumaczy jednak spadku częstotliwości z 10 stycznia. ENTSOE bada, czy nie spowodowała go nagła obniżka poziomu wytwarzania energii elektrycznej.
Zmiana częstotliwości była na tyle istotna, że zmusiła do działania operatorów, ale nie zagroziła bezpieczeństwu dostaw. Odpowiedni operatorzy podjęli już działania zapobiegawcze i monitorują sytuację na bieżąco. Zbyt duży spadek częstotliwości może zagrozić bezpieczeństwu dostaw energii.

Niezidentyfikowany problem może stać się tematem dyskusji o integracji Odnawialnych Źródeł Energii w systemie elektroenergetycznym Europy. Źródła te z natury produkują energię elektryczną skokowo i w zależności od pogody, co według operatorów jak PSE, wpływa na stabilność sieci. Nie wiadomo jednak, czy to OZE są winne spadkowi częstotliwości, o którym informuje ENTSOE - czytamy w BiznesAlert.pl.
ENTSOE , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: zgryźliwy 16.01.2019r. 15:48
A czemu 16 stycznia 2019 o godz 8:00 generacja w Polsce spadła o 5 GW ? ( Patrz http://gpi.tge.pl/web/gpi )
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: spekulant 16.01.2019r. 21:54
10 stycznia jest chyba łatwy do wyjaśnienia. Siły zbrojne rożnych Państw mają gdzieś "nielegalne" podłączenia jakichś baz wojskowych i po prostu na chwilę jakiś żołnierz bez wiedzy systemu podłączył ze 2000 Mw na jakichś tajnych bazach rakietowych. I tyle.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 17.01.2019r. 10:30
"niewyjaśniony spadek częstotliwości" ??? - no ciekawe... Częstotliwość spada w systemie jak brakuje mocy , albo ktoś nielegalnie "grzebał" w sterowaniu tegoż systemu.
Osobiście przypuszczam ,że to skutek "wahnięcia" generacji we wiatrakach i dlatego piszą "niewyjaśnione" coby nie drażnić ludzi którzy i tak za to płacą extra a mogą jeszcze zostać bez prądu bo system może się posypać jak domino. Całkiem możliwe że ktoś sprawdzał czy nifrastruktura energetyczna odporna na cyberataki....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE