ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Jak stworzyć dobry wniosek o fundusze na niskoemisyjną transformację?

Kiedy: 4 czerwiec 2020
Miejsce: Jak stworzyć dobry wniosek o fundusze na niskoemisyjną transformację?
Organizator: Forum Energii
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Instytut Jagielloński ostrzega przed ryzykiem niezrealizowania projektu jądrowego
14.01.2019r. 18:05 14.01.2019r. 14:35

Podczas dialogu eksperckiego Forum Energii wystąpił prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. Zalecił wprowadzenie innowacji w energetyce w postaci "liczenia pieniędzy". Ostrzegł przed ryzykiem niezrealizowania projektu jądrowego, które zagraża całej strategii energetycznej rządu - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Emisyjność naszej energetyki jest dużo powyżej średniej unijnej, co mocno i regularnie będzie wpływało na konkurencyjność naszej gospodarki - powiedział Roszkowski. - Przy 100 zł za MWh to jest około 13 mld złotych rocznie obciążenia dla gospodarki.

Zdaniem Instytutu Jagiellońskiego obecna polityka grozi trwałą niekonkurencyjnością gospodarki. - Można za dwa lata podejść do zmiany tej polityki - zapowiedział prezes IJ.

- Kiedy pracowałem w Kancelarii Prezydenta służby ostrzegały, że wschodni sąsiedzi zaczynają się interesować dostawami węgla do Polski. Obecnie widać dlaczego - wskazał prezes, odnosząc się do rosnącego importu czarnego surowca. - Mamy dramatyczny udział importu węgla, co jest elementem uzależniającym. Po rozbudowie Elektrowni Ostrołęka wypadałoby po prostu zbudować szeroki tor ze składowiska z węglem ze Wschodu w Sokółce albo Białorusi

Zdaniem Instytutu ambicje z projektu polityki energetycznej Polski do 2040 roku są zbyt wysokie. Założenie, że elektrownię jądrową uda się zbudować do 2033 roku to odniesienie do tempa realizacji projektów tego typu w Indiach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, tymczasem w Unii Europejskiej może być ono powolniejsze.

Jak mówił Roszkowski z analiz IJ - to co zaproponowano w PEP 2040 to "największy program jądrowy po Chinach, Indiach i Rosji. Te ambicje ( ...) w żadnym z miejsc, które analizowaliśmy w Europie, nie udadzą się. To rodzi pewne zagrożenia, bo - jak tłumaczył - luka, która powstanie po spadku wytwarzania energii z węgla brunatnego - "będzie pewnym problemem".
Z wyliczeń Instytutu wynika, że w niemalże we wszystkich obecnie realizowanych projektów jądrowych budżety są przekroczone o 100 proc. Do tego koszty wytworzenia energii w elektrowni - na przykładzie kontraktu różnicowego w brytyjskiej elektrowni Hinkley Point - wynosi w przeliczeniu na złote - 500 zł za MW. Na TGE koszt MW oscyluje ok.. 300 zł.

W przedstawionym w listopadzie ub. roku dokumencie ME zapisało, m.in., że w 2033 r. ma ruszyć w Polsce pierwszy blok jądrowy, a potem, co dwa lata - aż do roku 2043 - będą uruchamiane kolejne. Każdy ma mieć orientacyjną moc rzędu 1-1,5 GW, w sumie mają mieć 6-9 GW. W projekcie zapisano, że będą to reaktory generacji III lub III+, ale nie typu HTR czy SMR, bo te technologie są jeszcze za mało zaawansowane.

Według zapewnień Departamentu Energii Jądrowej w ME, do końca roku powinno dojść do aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) w zakresie modelu biznesowo-finansowego oraz harmonogramu. Obecnie rozważane są dwie lokalizacje w woj. Pomorskim - "Żarnowiec" oraz "Lubiatowo-Kopalino". Zgodnie z obecnymi założeniami, wybór ma zostać dokonany przez inwestora - spółkę PGE EJ1 - na podstawie wyników badań lokalizacyjnych i środowiskowych, które w pełnym zakresie rozpoczęto wiosną 2017 r. Badania miały potrwać 24 miesiące.

Według Instytutu Jagiellońskiego w razie porażki projektu jądrowego, "rozsypuje się" cała strategia energetyczna rządu. Analitycy ustalili również, że strategia przeszacowuje wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, który w poprzednich latach rosło o 1, 1-5 procent, a rząd zakłada wzrost o kilka procent - czytamy w BiznesAlert.pl.

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: dwk 14.01.2019r. 15:25
w pełni się zgadzam, może ten głos rozsądku gdzieś dotrze?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: pesel 14.01.2019r. 21:33
Od razu po specyfice wypowiedzi widać, że pochodzi od polityka, w tym przypadku byłego lub raczej z kręgów... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 15-01-2019r. 21:23 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE