ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JPMorgan : bardzo możliwy sprzeciw KE ws. ustawy o rekompensatach cen energii
07.01.2019r. 14:31

Bardzo możliwe, iż Komisja Europejska wyrazi sprzeciw wobec obowiązującej w Polsce od 1 stycznia ustawy o rekompensatach wzrostu cen energii - ocenili analitycy JPMorgan w raporcie datowanym na 4 stycznia.
"Bardzo możliwe, że Komisja Europejska wyrazi sprzeciw wobec decyzji (polskiego rządu o wprowadzeniu rekompensat - PAP). Po pierwsze, mechanizm rekompensat może potencjalnie zostać zakwalifikowany jako pomoc publiczna, czego zabrania prawo UE. Po drugie, fakt iż przychody ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 (...) służą do wspierania producentów energii, którzy w znacznym stopniu polegają na węglu, w celu utrzymania taryf poniżej poziomów rynkowych, przeczy celowości działania rynku uprawnień CO2" - napisano w raporcie.

Komisja Europejska oczekuje, że polskie władze przekażą do notyfikacji ustawę dotyczącą cen energii w Polsce - poinformowała w ub. czwartek w Brukseli rzeczniczka tej instytucji Mina Andreewa.
W Polsce 1 stycznia weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona ustabilizowanie cen sprzedaży energii dla odbiorców końcowych w 2019 r., przy jednoczesnym zrekompensowaniu spółkom energetycznym strat z tego tytułu. Ustawa zakłada m.in. obniżkę akcyzy na prąd z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej o 95 proc., a także przewiduje rekompensaty dla firm obrotu energią elektryczną. Na ten cel zaplanowano 4 mld zł, które będą wypłacone na wniosek spółek przez specjalnie powołany Fundusz Wypłaty Różnicy Cen.

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryz 07.01.2019r. 15:39
Nie prawda, bo wiatraki CO2 nie płacą, a el.węglowe płacą, więc cel podatku CO2 jest realizowany. Po drugie CO2... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 08-01-2019r. 15:01 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eldo 07.01.2019r. 16:46
Oby się analityk mylił bo będzie klops...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE