ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mazowieckie: projekt OZE w Ciechanowie i trzech gminach ze wsparciem unijnym
07.01.2019r. 14:26

Ponad 7,9 mln zł unijnego wsparcia otrzyma Ciechanów oraz pobliskie gminy: Glinojeck, Opinogóra Górna i Strzegowo na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła, przeznaczonych dla gospodarstw domowych i obiektów użyteczności publicznej.
Wartość całego projektu to ponad 10,6 mln zł. Obejmie on 444 gospodarstwa domowe, gdzie zamontowanych zostanie 555 instalacji do produkcji energii odnawialnej oraz 16 obiektów użyteczności publicznej - poinformował ciechanowski Urząd Miasta.

Ciechanów jest liderem przedsięwzięcia, natomiast gminy: Glinojeck, Opinogóra Górna i Strzegowo - partnerami. Umowę na dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20 podpisali w poniedziałek prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński - w imieniu czterech samorządów oraz marszałek Adam Struzik.

W ramach inwestycji w samym Ciechanowie - jak podał tamtejszy Urząd Miasta - zamontowanych zostanie 179 instalacji odnawialnych źródeł energii w 123 gospodarstwach domowych oraz na 9 budynkach użyteczności publicznej, w tym np. szkół i krytej pływalni. Oprócz tego, na ciechanowskim Placu Jana Pawła II, pojawi się ładowarka do samochodów elektrycznych. Dofinansowanie unijne dla całej miejskiej części przedsięwzięcia to 3,2 mln zł, przy czym wkład własny miasta wyniesie ponad 1 mln zł.

"To jest bardzo ciekawy i innowacyjny projekt" - powiedział m.in. marszałek Mazowsza Adam Struzik, cytowany w komunikacie ciechanowskiego Urzędu Miasta. Zwrócił przy tym uwagę, że planowane przedsięwzięcie zakłada wykorzystanie różnego rodzaju instalacji odnawialnych źródeł energii.
"Wyzwanie przed którym stoimy to obniżenie niskiej emisji oraz powiększanie udziału energii z odnawialnych źródeł" - podkreślił Struzik. Przypomniał, że Polska przyjęła na siebie zobowiązanie, że do końca 2020 r. zredukuje emisję gazów cieplarnianych o 20 proc., ale też do tego czasu co najmniej 15 proc. energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

"Udział odnawialnych źródeł energii w strukturze energetycznej powinien być coraz większy, by móc skutecznie przeciwdziałać zjawisku smogu i dbać o lepszą jakość powietrza i środowisko. Jako samorządy mamy tego świadomość, dlatego aplikowaliśmy o dofinansowanie. Dzięki środkom unijnym zyskujemy nowe możliwości" - oświadczył prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Zwrócił jednocześnie uwagę, iż miasto to "kładzie bardzo duży nacisk na proekologiczne rozwiązania". "I tego kierunku konsekwentnie będziemy się trzymać" - zapewnił Kosiński.

Jak podkreślił mazowiecki urząd marszałkowski, nowe instalacje odnawialnych źródeł energii, które pojawią się w Ciechanowie oraz w sąsiednich gminach Glinojeck, Opinogóra Górna i Strzegowo, "zmniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery". Według niego, projekt obejmuje zakup i montaż 340 instalacji paneli fotowoltaicznych, 127 instalacji kolektorów słonecznych oraz 88 instalacji pomp ciepła w budynkach prywatnych - instalacje będą montowane na dachach niepokrytych azbestem lub na gruncie. "Projekt zmniejszy też koszty utrzymania gospodarstw domowych" - zaznaczył mazowiecki urząd marszałkowski.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE