ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wlk. Brytania ma problem ze swoim rynkiem energii
07.01.2019r. 07:16

Myles McCormick na łamach Financial Timesa alarmuje, że rozwój nowych technologii w sektorze energetycznym oraz zbyt mało restrykcyjne regulacje spowodowały bałagan w związku z gwałtownym wzrostem liczby sprzedawców energii w Wielkiej Brytanii.
Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że nowe podmioty bankrutują po kilku latach, wprowadzając chaos na rynku energetycznym. Liczba sprzedawców energii w Wielkiej Brytanii wzrosła z 14 w 2011 do 73 w 2018 roku. Modele biznesowe nowych podmiotów okazywały się często nietrafione, co doprowadzało do ich bankructwa, jednocześnie przerzucały one odpowiedzialność za dostawy do klientów na inne firmy. Według Financial Timesa, listopadowe (2018 rok) bankructwa podmiotów Spark Energy oraz Extra Energy były największymi porażkami na brytyjskim rynku energii od 14 lat. Pod koniec 2018 roku firma One Select, która obsługuje 36 tysięcy klientów, została uznana za najgorszego sprzedawcę gazu i energii elektrycznej.

Branża nawołuje do dyskusji z regulatorem i decydentami na temat bieżących wydarzeń na rynku energii. - Wszyscy muszą spojrzeć na obecny bałagan i zastanowić się, jak go uprzątnąć oraz rozwiązać - powiedział Keith Anderson, dyrektor wykonawczy ScottishPower, koncernu wchodzącego w skład "wielkiej szóstki" energetycznych spółek w Wielkiej Brytanii.
Przedstawiciele branży twierdzą, że należy zająć się brakiem wystarczającej kontroli podmiotów wchodzących na rynek energii, nieuczciwymi zwolnieniami z kosztów, wiodącymi taryfami oraz brakiem konsekwencji dla winnych przerw dostaw. Obecnie nowy sprzedawca może zakupić licencję na sprzedaż energii za zaledwie 450 funtów. - Łatwiej jest zostać dostawcą energii niż prawdopodobnie założyć kontro bankowe - skwitował Iain Conn, prezes zarządu Centrica.

Regulator rynku energetycznego na terenie Wielkiej Brytanii, czyli Office of Gas and Electricity Markets (Ofgem), przeprowadza w tym momencie kontrolę procesu licencjonowania nowych spółek energetycznych w Wielkie Brytanii. Planuje zaostrzenie przepisów w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
Financial Times , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: mł inż 07.01.2019r. 07:51
w PL ten sam problem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mirosławek 08.01.2019r. 13:24
Przypominam, że jako pierwsi uwolnili rynek energii przy 50% nadwyżce mocy i jako pierwsi przeżyli niedobór mocy w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE