ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Karczewski: jestem spokojny o efekty działania KE ws. ustawy obniżającej ceny energii
04.01.2019r. 08:06

Jestem raczej spokojny o efekt działania Komisji Europejskiej ws. ustawy obniżającej ceny energii elektrycznej w Polsce - powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. KE oczekuje, że polskie władze przekażą do notyfikacji ustawę o akcyzie.
Rzeczniczka KE Mina Andreewa podkreśliła w czwartek w Brukseli, że państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania Komisji Europejskiej o wszelkich działaniach pomocy publicznej przed ich wdrożeniem. "Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji od polskich władz, ale tego byśmy oczekiwali" - zaznaczyła rzeczniczka Komisji.

"Działamy na podstawie prawa europejskiego. Zgodnie z nim takie działania powinny być notyfikowane, aby Komisja mogła się im przyjrzeć. Tą kwestią zajmiemy się, gdy otrzymamy notyfikację" - dodała Andreewa.

Chodzi o nową ustawę obniżającą ceny energii elektrycznej w Polsce, która weszła w życie 1 stycznia. Obniża ona akcyzę na prąd, zmniejsza tzw. opłatę przejściową i ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r. W czasie prac sejmowych posłowie opozycji wyrażali obawy o to, czy proponowane przez rząd rozwiązania, w szczególności rekompensaty dla spółek, nie okażą się niedozwoloną pomocą publiczną, którą zakwestionuje KE.

O sprawę był pytany w piątek w radiowej Jedynce marszałek Senatu.
"W trakcie debaty, a debata była długa, w Senacie rozmawialiśmy na ten temat wiele godzin, poruszany był ten problem (...), i mamy zapewnienie ministerstwa, że było to wszystko poddawane opiniom naszych ekspertów i że wszystko jest w porządku i że takich zarzutów nie powinno być. Jestem raczej spokojny o efekt działania Komisji Europejskiej" - powiedział Karczewski w radiowej Jedynce.

"KE ma prawo do tego, aby sprawdzać tego typu ustawy i wydać swoją opinię. (...) Jestem spokojny. Jaki będzie efekt, zobaczymy" - dodał marszałek Senatu.

Zgodnie z unijnym prawem jakiekolwiek środki pomocy udzielone przez państwa UE przedsiębiorstwom muszą najpierw zostać zgłoszone do Komisji w celu ich zatwierdzenia. Niektóre kategorie pomocy, np. dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz określonych sektorów, takich jak ochrona środowiska, badania i innowacje, są jednak wyłączone z tego obowiązku.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: synga 04.01.2019r. 08:23
To zaklinanie rzeczywistości. Pan Karczewski już tyle prawd ogłaszał, które okazały się kłamstwem, że jeszcze jedno... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wyborca Kowalski 04.01.2019r. 09:40
Marszałek senatu nie jest wyrocznią dla oceny dotrzymania procedur UE. Nasi eksperci mogą mieć swoje zdanie ale w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE