ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jabil zamyka fabrykę modułów fotowoltaicznych w Kwidzynie
21.02.2018r. 13:09

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, z informacji przekazanych przez amerykański koncern wynika, że polska fabryka modułów fotowoltaicznych zostanie zamknięta z powodu spodziewanego spadku popytu na takie produkty. Jabil był w ostatnich latach jednym z największych europejskich producentów modułów fotowoltaicznych. Nie sprzedawał ich jednak pod własną marką.
Jabil zamierza zakończyć produkcję modułów fotowoltaicznych, którą prowadził na zasadzie OEM w fabryce w Kwidzynie. Potencjał zlokalizowanych w Polsce linii produkcyjnych pozwalał na wytwarzanie modułów o łącznej mocy 700 MW w skali roku.

Spółka zapowiada całkowite wycofanie się z produkcji modułów w Europie, wskazując na zbyt niski popyt. Linie produkcyjne z Kwidzynia Amerykanie chcą sprzedać.

Pracownicy zatrudnieni przy produkcji modułów fotowoltaicznych mają kontynuować pracę przy produkcji innych urządzeń, które Jabil wytwarza w Kwidzynie.

- Utrata drugiego największego europejskiego producenta modułów fotowoltaicznych to duża strata dla Unii Europejskiej, której celem jest zachowanie technologii i łańcucha dostaw w Europie - komentuje cytowany przez "PV Magazine" Milan Nitzschke, szef EU ProSun - organizacji opowiadającej się za utrzymaniem przez UE ceł na import chińskich modułów fotowoltaicznych.

Jabil to dostawca usług produkcyjnych w zakresie urządzeń elektronicznych i OZE obecny w 23 krajach. W Polsce skupiała się dotąd na produkcji paneli fotowoltaicznych, mierników i modułów energii elektrycznej oraz gazu, wskaźników zużycia energii elektrycznej, kontrolerów oświetlenia LED itp. Jabil zatrudnia ponad 180 tys. pracowników w ponad 100 fabrykach zlokalizowanych w 28 krajach.
Spółka Jabil Circuit Poland to jeden z największych pracodawców w województwie pomorskim, zatrudniający ok. 3,3 tys. pracowników

W wydanym w ubiegłym roku raporcie na temat europejskiego rynku producentów modułów fotowoltaicznych Komisja Europejska zwracała uwagę, że zakład w Kwidzynie zaliczał się do wąskiego grona przynoszącej rentowność produkcji modułów fotowoltaicznych w UE.

Bruksela zaznaczała jednak specyficzny model biznesowy, które Jabil realizował w polskiej fabryce w zakresie produkcji modułów PV.

- Przedsiębiorstwo Jabil zajmujące się składaniem modułów nie jest zaangażowane w działalność ich sprzedaży. Zaobserwowano u niego inną tendencję w zakresie rentowności. Było ono rentowne przez cały okres badany, a jego rentowność wzrosła w trakcie okresu dochodzenia, osiągając 5-15 proc. Jabil osiągnęło jednak swoje zyski z opłat, które pobierało od klientów za usługę składania modułów, nie zaś ze sprzedaży modułów. Ponadto przedsiębiorstwo to nie ponosiło wydatków związanych ze sprzedażą modułów, takich jak koszty marketingowe - ponosiło jedynie koszty znajdowania nowych podproducentów - informowała Komisja Europejska.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE