ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Opinie o kompromisie odnośnie pakietu zimowego i deklaracji min. Tchórzewskiego
21.12.2017r. 05:56

Na temat osiągniętego w poniedziałek kompromisu w Brukseli odnośnie pakietu zimowego oraz kosztów wparcia energetyki - pisze "Rzeczpospolita".

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Adam Klepacki 21.12.2017r. 08:03
Z dużą ciekawością obserwuję wszelkie nowe informacje jakie pojawiają się odnośnie pakietu zimowego oraz perspektyw Rynku Mocy. Wobec tych informacji zastanawiają mnie dwie kwestie:
1) Dlaczego o Rynku Mocy mówi się jak o systemie wsparcia? Przecież na tym rynku towarem jest moc dyspozycyjna. Nie jest to dodatek ceny sprzedawanej energii elektrycznej. Względem OZE można mówić o wsparciu, gdyż dostaje się dodatek do towaru, który jest identyczny jak u pozostałych wytwórców. Z pewnych jednak względów uznano, że ten dodatek się należy aby wspierać rozwój OZE.
2) Dlaczego mówi się, że wejście słynnego "550" uniemożliwi realizację jednostek wytwórczych w technologii węglowej? Jeśli "550" wejdzie w życie to jednostki węglowe nie dostaną pieniędzy z rynku mocy natomiast jeśli obronią się ekonomicznie na rynku energii elektrycznej to chyba nic nie będzie stało na przeszkodzie (póki co). Tak może się stać, jeśli w Polsce pojawi się sporo mocy gazowych o istotnie wyższym koszcie zmiennym. Wówczas cena hurtowa energii elektrycznej może wzrosnąć na tyle, że projekt "nowej węglówki" obroni się na rynku energii elektrycznej bez "wsparcia" z rynku mocy. Inną kwestią jest jakiej mocy powinny być to jednostki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 21.12.2017r. 17:12
Racja. Powiedzmy, że węgiel kosztuje 10 zł/GJ. Ile można dorzucić obciążeń z tytułu CO2 - powiedzmy 1 zł. Dalej mamy paliwo po 11 zł/GJ, czyli mniej niż biomasa po 20 zł/GJ i gaz po 27 zł/GJ lub olej po 60 zł/GJ.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 22.12.2017r. 10:25
Jeśli CO2 będzie kosztować 30 euro/tonę to tylko to dołoży do ceny węgla 2,1*30*4,2= 264,6 zł ok 12 zł/GJ. Biorąc pod uwagę inne rzeczy i niższą sprawność (w stosunku do gazu) to przewaga węgla jest iluzoryczna, bo gaz ma mniejszą emisję mniej więcej o połowę. A węgiel to już nie kosztuje 10 zł/GJ. To cena, do której podstaw rynkowych nie ma. Sam transport to min. 2 zł/GJ. Unia robi wszystko aby zniszczyć węgiel.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE