ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowa strategia energetyczna Litwy
06.12.2017r. 15:31

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, rząd Litwy przedstawił założenia nowej strategii energetycznej kraju, która ma prowadzić do zwiększenia niezależności energetycznej kraju - w dużej mierze dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii.
Nowa strategia określa rozwój litewskiej energetyki w perspektywie aż 2050 roku, przy czym dokładniej skupia się na perspektywie roku 2030. - Potrzebujemy jasnego kierunku i musimy dążyć do konkretnych celów - zapewnił litewski minister energii Žygimantas Vaičiūnas.

Zgodnie z planem przedstawionym przez kierowany przez niego resort, litewska strategia energetyczna ma się opierać na czterech filarach - bezpieczeństwie energetycznym, rozwoju OZE, konkurencyjności i innowacyjności.

Litewskie ministerstwo energii podkreśla, że zależy mu w szczególności na ograniczeniu wydatków na energię przez gospodarstwa domowe, a także utrzymaniu niższych kosztów energii dla przemysłu.

Kluczowa dla litewskiej energetyki ma być integracja z systemami energetycznymi sąsiadów z Unii Europejskiej. W tym kontekście wymienione zostały jako najważniejsze dwa projekty. Pierwszy dotyczy synchronizacji z systemami elektroenergetycznymi krajów UE, a drugi to budowa gazociągu łączącego Litwę z Polską, co ma nastąpić do roku 2021.

- Aby zwiększać swoje bezpieczeństwo energetyczne, Litwa będzie rozwijać konkurencyjną, lokalną produkcję energii, redukując zależność od importu energii elektrycznej - zapewnia litewski rząd.

Ma to zostać osiągnięte dzięki rosnącemu udziałowi krajowej produkcji w miksie energetycznym. Jak chce Wilno, do roku 2020 ma ona wzrosnąć do 35 proc., do roku 2030 - do 50 proc., a całkowicie do roku 2050.

Pomóc w tym ma rozwijanie własnej generacji bazującej na odnawialnych źródłach energii. Do roku 2030 OZE mają odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu wytwarzania, a w roku 2050 - już za 80 proc.
Kluczowa rola ma przypaść w tym obszarze energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050.

Obecnie Litwa posiada już farmy wiatrowe o mocy ponad 0,5 GW, a już w tym roku energetyka wiatrowa ma odpowiadać za niemal 1/3 produkcji energii w tym kraju, generując około 1,2 TWh.

Do 2020 roku Litwini mają przeprowadzić aukcje dla energetyki wiatrowej na kolejne 0,25 GW.

Litewskie ministerstwo energii ostatnio sygnalizowało możliwość budowy pierwszych wiatraków w litewskiej części Morza Bałtyckiego, zapowiadając, że w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i towarzyszącego jej procesu inwestycyjnego, Litwini będą bazować na procedurach wypracowanych przez Duńczyków.

Litewski rząd zapowiada też wsparcie energetyki prosumenckiej, zakładając, że do roku 2020 liczba prosumentów na Litwie wzrośnie do 34 tys., co stanowiłoby 2 proc. wszystkich odbiorców energii na Litwie. W roku 2030 liczba litewskich prosumentów ma wzrosnąć już do 500 tys.

- Energetyka w Europie i na świecie przechodzi znaczącą transformację, w kierunku nowych modeli wytwarzania energii, a odbiorcy są zachęcani do zmiany swoich zachować jeśli chodzi o energię. Celem energetyki nie jest tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale również kreowanie realnych korzyści dla każdego konsumenta i wnoszenie wartości dodanej dla całej gospodarki - ocenił litewski minister energii Žygimantas Vaičiūnas, prezentując założenia nowej strategii energetycznej Litwy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE