ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rynek mocy: poprawki po rozmowach z Komisją
20.11.2017r. 07:02

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, Sejmowa Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa rozpatrzy projekt ustawy o rynku mocy uzupełniony poprawkami przyjętymi przez Podkomisję.
Według przewidzianego planu 21 listopada 2017 (we wtorek), w godzinach wieczornych w Sejmie ma odbyć się posiedzenie Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Komisja rozpatrzy sprawozdanie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o rynku mocy. Na posiedzeniu Podkomisji 15 listopada rozpatrzono i przyjęto ponad 50 poprawek rządowych do projektu. Przedstawił je dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Energii Tomasz Dąbrowski.

Przyjęte przez Podkomisję najważniejsze poprawki wynikają z negocjacji notyfikacyjnych strony polskiej z Komisją Europejską. Dotyczą modelu aukcji oraz udziału w rynku mocy w Polsce zagranicznych jednostek mocowych. Zmiana modelu aukcji na jednokoszykowy ma być zgodna z wymogiem KE, aby zwiększyć konkurencyjność w dostępie do mechanizmu mocowego. M.in. zamiast aukcji biletowej zostanie wprowdzona aukcja wstępna. Inne poprawki mają na celu lepsze usytuowanie strony popytowej. Inna grupa poprawek rządowych ma charakter uściślający, redakcyjny i terminologiczny.

Poprawki na piśmie do projektu ustawy zgłosili: poseł Sitarski (Kukiz'15) oraz przedstawiciel Urzędu Regulacji Energii. Będą one rozpatrzone na zaplanowanym posiedzeniu Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa w ramach dyskusji nad całością projektu. Jeśli Komisja na posiedzeniu 21 listopada zakończy prace i przyjmie sprawozdanie, zakończy się faza pierwszego czytania projektu.
Sprawozdanie przedstawi Komisji przewodniczący Podkomisji poseł Wojciech Zubowski (PiS).

Jest możliwość, aby drugie czytanie odbyło się jeszcze na bieżącym, 52 posiedzeniu Sejmu ( 22 - 24 listopada), choć zaplanowany porządek posiedzenia nie przewiduje tego tematu obrad.

Możliwe jest - wg tego porządku - rozpatrzenie Sprawozdania Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Sprawozdanie przedstawiłby poseł Krzysztof Kubów (PiS) - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE