ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prof. Gierek: zmiany dyrektywy o efektywności energetycznej to wzrost cen i miejsca pracy
17.11.2017r. 18:44

Zmiany unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej będą oznaczać wzrost cen dla odbiorców energii, ale też dają szansę na ok. 150 tys. miejsc pracy, przede wszystkim przy termomodernizacji budynków - uważa poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Adam Gierek.
Profesor, który jest sprawozdawcą do zmiany dyrektywy o efektywności energetycznej, poinformował o tym podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach, zorganizowanej przez polskie przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego.

Jak podkreślił, świat dąży do zmniejszania ilości wytwarzanej energii, by chronić środowisko i bronić się przed zmianami klimatu. "Koszty tego zawsze są, obciążają też zwykłego obywatela. Chodzi o to, żeby te koszty były zminimalizowane" - powiedział poseł Gierek. Nie sprecyzował o ile procent mogłaby wzrosnąć cena energii dla zwykłego odbiorcy; zależy to bowiem od kształtu przyjętych ostatecznie ustaleń.

Według założeń roczne ograniczenia dostaw energii mają wynosić 1,5 proc. Oszczędności w energii mają być głównie wygenerowane w sektorze budynków. Konieczność ich ogrzewania zimą i chłodzenia latem odpowiada za ok. 40 proc. całkowitej konsumpcji energii elektrycznej w UE.
"Największe możliwości leżą w termomodernizacji. W Polsce mamy 70-80 proc. nieizolowanych jeszcze budynków. To będzie pokaźny element, a zarazem próba zmniejszenia tzw. ubóstwa energetycznego i pole do tworzenia miejsc pracy. Policzono, że gdyby w Polsce na szeroką skalę wprowadzić termomodernizację, to da ok. 150 tys. nowych miejsc pracy" - powiedział poseł Gierek.

Ubóstwo energetyczne jest definiowane jako trudność w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych w miejscu zamieszkania za rozsądną cenę. Składa się na nie utrzymanie standardu ciepła i zaopatrzenia w pozostałe rodzaje energii, służące zaspokojeniu w adekwatny sposób podstawowych potrzeb funkcjonowania biologicznego i społecznego członków gospodarstwa domowego.

Według profesora, polityka efektywności energetycznej może budzić pewne obawy o los przemysłu energochłonnego na terenie Polski, jednak również w tym obszarze należy szukać jak najbardziej efektywnych rozwiązań. Jego zdaniem, nieuniknione jest odejście od węgla jako źródła energii, ale jest to - jak mówił - perspektywa co najmniej 30 lat.

KOMENTARZE ( 10 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Zygmunt Parczewski 17.11.2017r. 20:06
Panie Profesorze, z jednej strony warto Pana pochwalic i pogratulowac, że to pan jest sprawozdawcą w sprawie zmiany... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 6 | Najnowsza odpowedź: 01-12-2017r. 09:09 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: AntyKomuch 19.11.2017r. 11:57
Kolejny resortowy "profesor", wicie rozumiecie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Szym 20.11.2017r. 11:24
Autor "pesel" ma dużo racji. Czas na konkrety: jakie działania podjąć po stronie wytwarzania energii(np... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: marek 20.11.2017r. 18:26
Warto dodać jedną istotną uwagę do tej opowieści o efektywności energetycznej. Mianowicie - dzięki zwiększaniu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE