ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przyjęto poprawki do projektu ustawy o rynku mocy
16.11.2017r. 05:49

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, na wczorajszym posiedzeniu w Sejmie Podkomisja Nadzwyczajna ds. Projektu Ustawy o Rynku Mocy jednogłośnie przyjęła 59 rządowych poprawek do projektu.
Jak zapowiedział przewodniczący Podkomisji poseł Wojciech Zubowski (PiS) - po opracowaniu całości dokumentu ( z wprowadzeniem poprawek ) w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie we wtorek ( 21.11) odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji ds Energii i Skarbu Państwa, które zaakceptuje wprowadzone poprawki. Należy się spodziewać, że drugie czytanie projektu ustawy o rynku mocy odbędzie się na 52 posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się 22 listopada.

Poprawki rządowe zgłaszał dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Energii Tomasz Dąbrowski. Zasadnicze znaczenie mają poprawki wynikające z negocjacji notyfikacyjnych strony polskiej modelu aukcji oraz udziału w rynku mocy zagranicznych jednostek mocowych. Zmiana modelu aukcji na jednokoszykowy nastąpiła zgodnie z wymogiem KE, aby zwiększyć konkurencyjność w dostępie do mechanizmu mocowego. Do tego zamiast aukcji biletowej zostanie wprowadzona aukcja wstępna. Inne poprawki mają na celu lepsze usytuowanie strony popytowej.

Duża grupa poprawek rządowych ma charakter uściślający i terminologiczny.
Przedstawiciel Urzędu Regulacji Energii zapowiedział, że URE przedstawi swoje poprawki na posiedzeniu Komisji w ramach debaty na całością projektu.

Pewne wątpliwości wzbudziła poprawka rządowa do art. 99 projektu ustawy o rynku mocy dotycząca ulg w opłacie mocowej dla przedsiębiorstw z branż energochłonnych. Ulgi te mają zostać wprowadzone po zakończeniu drugiej fazy negocjacji z Komisją Europejską. Jest to związane z prowadzonymi pracami KE nad Rozporządzeniem o Wewnętrznym Rynku Energii. Oznaczałoby to, że w ustawie o rynku mocy nie znajdzie się zapis o tych ulgach. Przedstawiciel branży hutniczej wyraził obawę, że "ulgi w opłacie mocowej w ogóle nie będą obowiązywać.". Dyrektor Dąbrowski zapewniał, że "rząd umie negocjować z KE trudne problemy i zanim zacznie obowiązywać opłata mocowa, odpowiednie przepisy o ulgach dla przemysłów energochłonnych będą zagwarantowane prawnie". W związku z tymi wątpliwościami poseł Sitarski (Kukiz15) zapowiedział złożenie na piśmie odpowiedniej poprawki na posiedzeniu sejmowej Komisji ds Energii i Skarbu Państwa - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Ubu Król 16.11.2017r. 14:42
Żegnamy elektrownię Ostrołęka - Jasiu i co te Twoje profesory nie dali rady ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Łukasz 16.11.2017r. 19:40
Co tam elektrownia ale betoniarni Edka szkoda
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histe/oryk 17.11.2017r. 16:37
to chyba będzie rynek DEFICYTAMI mocy
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE