ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE zatwierdziła hiszpański system wsparcia OZE
14.11.2017r. 09:42

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Bruksela zaakceptowała wdrażany przez Hiszpanię system wsparcia producentów energii odnawialnej, dochodząc do wniosku, że zawarta w nim pomoc publiczna nie narusza zasad unijnego rynku.
Komisja Europejska informuje, że regulacje, na których wdrożenie teraz formalnie się zgodziła, obowiązują w Hiszpanii już od roku 2014 i dotyczą nie tylko nowych projektów, ale również instalacji zbudowanych przed tym terminem, w sumie obejmując około 40 tys. producentów energii odnawialnej.

KE dodaje, że chodzi o system zakładający przyznawanie premii, która jest doliczana do uzyskanej na rynku ceny za energię. - Premia została wprowadzona, aby pomóc skompensować tym instalacjom koszty, których nie udałoby się odzyskać, uzyskując sensowny zwrot, tylko sprzedając energię elektryczną na rynku - zaznacza Komisja.

Płatności zrealizowane w ramach mechanizmu wsparcia, który zaakceptowała Bruksela, tylko w ubiegłym roku miały pochłonąć 6,4 mld euro.

Od 2016 roku wsparcie dla OZE w Hiszpanii jest realizowane za pomocą aukcji. Dwie ostatnie aukcje przeprowadzono w maju i lipcu tego roku. W sumie przyznane w nich wsparcie objęło projekty OZE - głównie elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne - o łącznej mocy ponad 8 GW.
Zaoferowane przez inwestorów ceny za energię były tak niskie, że niemal zrównały się z cenami energii na rynku hurtowym.

- W rezultacie tych aukcji ich beneficjenci otrzymają kompensację tylko, jeśli w nadchodzących latach rynkowa cena energii spadnie mocno poniżej dzisiejszych cen na rynku - komentuje KE, zaznaczając, że przyznana w aukcji gwarancja ceny za energię stanowi "ochronę przed niespodziewanymi spadkami cen energii na rynku, pomagając inwestorom w zabezpieczeniu finansowania".

Wdrożone w tym roku aukcje na ogromny potencjał OZE mają pomóc Hiszpanii w wywiązaniu się z zobowiązania produkcji 20 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w roku 2020. Tymczasem według Eurostatu, w 2015 r. udział OZE w krajowym zapotrzebowaniu na energię ogółem wyniósł w Hiszpanii 16,2 proc. Hiszpanom brakowało więc 3,8 pkt proc. do osiągnięcia celu OZE na 2020 r.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE