ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: Polska ma szanse na derogacje dla rynku mocy w tzw. pakiecie zimowym
11.10.2017r. 10:17

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że w rozmowach o tzw. pakiecie zimowym Polska ma szanse uzyskać derogacje, zarówno w kwestii wymagań ogólnych, jak i rynku mocy. Dodał, że rozmowy z KE są trudne, ale posuwamy się do przodu.
"Rysują się szanse derogacji w ramach rynku mocy i związane z ogólnymi wymogami. (...) To trudne rozmowy, ale np. jest nadzieja, żeby ewentualnie uzyskać ogólnokrajowy, a nie jednostkowy system określania emisyjności na jednostkę energii" - mówił minister w środę w Warszawie, otwierając kongres miesięcznika Nowy Przemysł.

Odnosząc się do negocjacji tzw. pakietu zimowego, czyli projektu przyszłego rynku energii UE, Tchórzewski zauważył, że dla Polski najważniejszy jest rynek mocy.

"Bez niego nasza energetyka i nasze wyzwania, także ekonomiczne są nie do utrzymania" - ocenił. Na razie KE proponuje, aby pomoc publiczna w postaci rynku mocy nie mogła dotyczyć jednostek wytwórczych o emisyjności ponad 550 kg CO2 na MWh, co wyklucza z niej praktycznie bloki węglowe. Polska liczy z kolei (...) na derogacje, czyli opóźnienie wprowadzenia w życie tego wymogu, oraz na liczenie emisyjności dla całej krajowej energetyki, a nie dla poszczególnych źródeł.
Tchórzewski mówił, że ze względu na wysoki w ostatnich latach wzrost krajowego zużycia energii elektrycznej, nie da się bardziej redukować wydobycia węgla. Jak powiedział, chce przekonywać KE, aby Polska nie musiała już redukować istniejącej i budowanej energetyki na węglu, ale by wszystkie inne przybywające moce korzystały już z innych źródeł energii, w tym i z atomu.

Zauważył jednocześnie, że OZE na razie nie mogą funkcjonować bez rezerw w źródłach konwencjonalnych. "Taki system bardzo kosztowny został przyjęty w UE, ale musimy się w nim odnaleźć" - stwierdził minister.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Zygmunt Parczewski 11.10.2017r. 22:59
To dobrze, że Pan walczy o jak najlepsze warunki dla polskiej energetyki na forach UE, ale źle, że trochę (a nawet... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE