ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fitch: elektrownie węglowe pozostaną nadal głównym źródłem energii w Niemczech
28.09.2017r. 07:46

Po wyborach w Niemczech trwa oczekiwanie na rozpoczęcie rozmów dotyczących powstania nowej koalicji rządzącej. Najbardziej prawdopodobny wydaje się sojusz zwycięzcy wyborów CDU/CSU z Zielonymi oraz liberałami z FDP. Jak czytamy w BiznesAlert.pl, zdaniem agencji ratingowej Fitch wynik wyborów jest przyczyną dużej niepewności co do kształtu niemieckiej polityki energetycznej.
Jak informuje agencja Fitch, wynik wyborów w Niemczech zwiększa niepewność w zakresie kształtu polityki energetycznej Berlina. - Spadek poparcia dla CDU/CSU oraz socjaldemokratów z SPD przyczynił się do rozdrobienia w niemieckim parlamencie - podkreśla agencja.

Jej zdaniem po wyborach w Niemczech potencjalna rola partii Zielonych w rządzie koalicyjnym przekłada się na niepewność co do prowadzenia polityki energetycznej i roli węgla w produkcji energii elektrycznej. Fitch twierdzi jednak, że w perspektywie długoterminowej węgiel pozostanie nadal głównym źródłem energii elektrycznej w Niemczech.

Liderzy Zielonych po ogłoszeniu wyników wyborów potwierdzili, że ich najważniejszym celem jest jak najszybsze i zupełne wycofanie węgla z niemieckiej energetyki. W ciągu najbliższych trzech lat planują zamknięcie 20 najbardziej "brudnych" elektrowni węglowych. W 2030 r. wszystkie elektrownie węglowe w RFN powinny być wyłączone. Odwrotu od dekarbonizacji nie ma.
Z kolei wg liberalnej FDP miks energetyczny musi być zróżnicowany, a w przewidywalnej przyszłości nie jest możliwa rezygnacja z paliw kopalnych, zwłaszcza z węgla, który służy jako stabilizator w niemieckiej energetyce. Lider partii Christian Lindner powiedział, że celem jego ugrupowania jest "poddanie energetyki odnawialnej normalnym zasadom rynkowym, bez żadnego finansowego wsparcia publicznego", a energetyka węglowa "jest niezbędna w niemieckiej gospodarce rynkowej jako stabilna, w przeciwieństwie do OZE, które są niestabilne i stanowią duże obciążenie dla gospodarki, przedsiębiorców i gospodarstw domowych".

CDU/CSU uważa, że należy realizować politykę energetyczną wytyczoną przez Unię Europejską i zmierzać w stronę stopniowego odchodzenia od węgla, choć nie mówi już o radykalnym przyspieszeniu polityki dekarbonizacyjnej, tak jak oczekują tego Zieloni. W programie CDU/CSU nie ma mowy o dokładnym wyznaczeniu terminów rezygnacji z węgla - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: romuald 28.09.2017r. 13:01
jezeli Niemcy zrezygnowali z atomu i chca zamknac weglowki to skad beda brali prad? 1000 wiatrakow to 1 elektrownia... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE