ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Puls Biznesu": rynek mocy poczeka na Brukselę
15.09.2017r. 01:31

Projekt ustawy o wsparciu energetyki konwencjonalnej, na który czekają państwowe firmy, poczeka - czytamy w piątkowym "Pulsie Biznesu".
Prace parlamentarne nad projektem ustawy o rynku mocy miały się rozpocząć w piątek - w harmonogramie obrad Sejmu znajdował się punkt o pierwszym czytaniu. Projekt jednak z listy zniknął - informowało wczoraj CIRE.

"Pierwsze czytanie ustawy o rynku mocy zostało przesunięte ze względu na potrzebę dodatkowych uzgodnień z Komisją Europejską (KE)" - tak wyjaśniło to "Pulsowi Biznesu" Ministerstwo Energii, odpowiedzialne za przygotowanie dokumentu.
"Energetyka czeka, ale bez przychylności KE nowego wsparcia nie dostanie, bo rynek mocy będzie formą pomocy publicznej. Potrzebna więc zgoda. Tymczasem KE, dążąca do stworzenia regionalnych rynków energii, wolałaby promować regionalne systemy wsparcia, a nie tylko krajowe. Ponadto proponuje, aby pomoc publiczna była niedozwolona dla tych bloków, które emitują więcej niż 55g dwutlenku węgla na kWh" - informuje gazeta.

Gazeta zwraca jednak uwagę, że polski rząd szuka argumentów, które mają przekonać KE. Z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Compass Lexecon na zlecenie PKEE parametr 55 g "zwiększa koszty dla konsumentów o ok. 1 mld zł w latach 2017-2040, mimo zmniejszenia kosztów mocy". Rezygnacja z tego parametru i wprowadzenie pełnego rynku mocy "zmniejsza koszty polskich konsumentów łącznie o ok. 30 mld zł, tzn. średnio o ok. 1 mld zł rocznie". Ponadto, jeśli parametr zostanie wprowadzony, Polska będzie w stanie utrzymać bezpieczeństwo dostaw energii tylko za pomocą "radykalnego zwiększenia importu gazu w porównaniu do sytuacji obecnej" - wynika z raportu przygotowanego dla PKEE na który powołuje się "Puls Biznesu".

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: pesel 15.09.2017r. 10:19
A jak sobie radzą z mocą te kraje gdzie nie zużywa się tyle węgla do wytwarzania prądu? Może tam w oparciu o... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 15-09-2017r. 11:27 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cde 15.09.2017r. 12:15
Do autora komunikatu. Kolego oby te info było obiektywne - podaj koszty jakie pochłania polityka rynku mocy i węgla... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE