ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwa chce wsparcia USA ws. elektrowni jądrowej w Ostrowcu
03.08.2017r. 08:02

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, Litwa liczy na to, że amerykański Kongres przeprowadzi specjalne przesłuchania w sprawie bezpieczeństwa budowanej w Ostrowcu na Białorusi elektrowni jądrowej. Zdaniem Wilna instalacja może stanowić zagrożenie i pełnić rolę "broni niekonwencjonalnej".
- Mam nadzieję, że w Kongresie odbędą się specjalne wysłuchania w kwestii elektrowni jądrowej na Białorusi, a także oceny wpływu Rosji na światową oraz regionalną energetykę jądrową - powiedział w trakcie spotkania z amerykańskimi kongresmenami litewski minister Žygimantas Vaičiūnas.

W skład amerykańskiej delegacji weszli: przewodniczący komitetu Izby Reprezentantów ds. zasobów naturalnych Rob Bishop oraz jego członkowie Louie Gohmert, Paul Gosar, Amata Radewagen, Jenniffer González-Colón, Alan Lowenthal oraz Gregorio Sablan.

Minister zwrócił jednocześnie uwagę, że podobne wysłuchania dotyczące działalności Gazpromu oraz zależności od dostaw gazu były bardzo efektywne. Przyczyniły się one do wysiłków Wilna na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej oraz konkurencji.
Zdaniem Žygimantasa Vaičiūnasa elektrownia Ostrowiec jest przykładem ekspansji Rosatomu. Wskazał przy tym, że instalacja została zaprojektowana przez Rosjan i jest oparta o rosyjskie technologie. Według niego jest ona budowana dla celów geopolitycznych i narusza umowy międzynarodowe. Jak zaznaczył Vaičiūnas, dotychczas jednym z rosyjskich narzędzi wywierania politycznego nacisku na inne państwa był gaz ziemny. Jego zdaniem obecnie mamy do czynienia z "nowym Gazpromem" w postaci Rosatomu.

Ze swojej strony amerykańscy kongresmeni zobowiązali się do zapewnienia bardziej aktywnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w umacnianie wpływów międzynarodowych organizacji w kwestii egzekwowania wymogów środowiskowych oraz bezpieczeństwa jądrowego.

W trakcie ostatniego spotkania z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė również mówiła na temat białoruskiej elektrowni, która jej zdaniem może być wykorzystywana jako "broń niekonwencjonalna" - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE