ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Średnie ceny energii w UE w I kwartale 2017 r.
24.07.2017r. 08:47

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w pierwszym kwartale br. średnie ceny energii na rynku hurtowym w Unii Europejskiej spadły w porównaniu do wcześniejszego kwartału o 8 proc. W porównaniu do I kwartału 2016 r. odnotowano natomiast aż 51-procentowy wzrost. Najwyższe ceny odnotowano na południu Europy, a najniższe na północy.
W I kwartale 2017 r. średnia cena energii w hurcie w Unii Europejskiej wynosiła 50,3 EUR/MWh i była niższa kwartał do kwartału o 8 proc. - mimo, że w wielu krajach UE w styczniu odnotowano ceny najwyższe od kilku lat.

Najwyższe ceny energii w całym I kwartale br. odnotowano w Hiszpanii (60 EUR/MWh), Grecji (59 EUR/MWh) oraz na Węgrzech (58 EUR/MWh), a najniższe w Danii (31 EUR/MWh), Szwecji (32 EUR/MWh) oraz Finlandii i Estonii (po 33 EUR/MWh).

W porównaniu do I kwartału 2016 r największy wzrost cen odnotowano w Hiszpanii (89 proc.), a także Portugalii i na Węgrzech (po 83 proc.).

Niższa cena energii w ujęciu rok do roku wystąpiła tylko na Litwie i Łotwie - odpowiednio o 6 i 7 proc. r/r. W obu krajach średnia cena wyniosła po 34 EUR/MWh.

W Polsce średnia cena energii w hurcie, którą podaje Komisja Europejska, wyniosła w I kwartale 36 EUR/MWh i była niższa od cen u naszych zachodnich i południowych sąsiadów. W Niemczech odnotowano średnią cenę 41,3 EUR/MWh, a w Czechach i na Słowacji - odpowiednio 42,3 EUR/MWh i 45,3 EUR/MWh.
Jak Komisja Europejska tłumaczy fakt niższych cen energii w Polsce w porównaniu do innych krajów UE z regionu Europy Środkowo-Wschodniej?

- W czasie mroźnych okresów w styczniu i lutym ceny energii w Polsce pozostały niskie i stabilne, ponieważ kraj mógł polegać na własnych zdolnościach generacji, które pokryły krajową konsumpcję - komentuje Komisja Europejska.

Skąd niższe ceny energii w Polsce w porównaniu do Niemiec?

Cena w krajach regionu Europy Zachodniej w styczniu br. była najwyższa od lutego 2012 r. i wyniosła średnio 61 EUR/MWh. Rekordowo niskie średnie temperatury wpłynęły na duży wzrost popytu na energię elektryczną wśród francuskich gospodarstw domowych. Ten czynnik, w porównaniu z ograniczonymi okresowo zdolnościami generacji z francuskich i niemieckich elektrowni jądrowych, wyłączonych na skutek przeglądów i remontów, przełożył się na spadek podaży energii w całym regionie, który był uzupełniany generacją z gazu i węgla.

Na początku tego roku w Niemczech spadła też generacja wiatrowa - o około 15-20 proc. w porównaniu do początku ubiegłego roku. Niższa była również generacja z elektrowni wodnych. - Udział źródeł odnawialnych, podobnie jak atomu, zmalał, robiąc miejsce dla kosztowniejszych źródeł opartych na paliwach kopalnych - czytamy w raporcie Komisji Europejskiej.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Jarek 24.07.2017r. 11:40
Boję się, że mój niemiecki znajomy miał rację mówiąc:..." Podstawą Energiewende będą magazyny energii i ogromna... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 24.07.2017r. 17:24
nie ma czegoś takiego jak średnia cena!
jest średnia z cen
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE