ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosjanie przeciwni rozmowom z KE na temat bazy prawnej dla Nord Stream 2
10.07.2017r. 14:29

Jak poinformował BiznesAlert.pl, Rosjanie są przeciwni rozmowom z Komisją Europejską na temat bazy prawnej dla gazociągu Nord Stream 2. Ich zdaniem morska część magistrali nie podlega zapisom trzeciego pakietu energetycznego. Według przedstawicieli rosyjskiego rządu działania Komisji to sabotaż oraz ingerencja w stosunki handlowe między spółkami.
Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak określił interwencję Komisji Europejskiej w rozmowy na temat bazy prawnej gazociągu Nord Stream 2 mianem ,,otwartego sabotażu".

- Obserwujemy otwarty sabotaż ekonomicznie uzasadnionych oraz atrakcyjnych dla odbiorców projektów infrastrukturalnych takich jak Nord Stream 2. Jest to ingerencja w relacje handlowe między spółkami - powiedział Nowak.
Wcześniej przedstawiciele Gazpromu i rosyjski rząd jednogłośnie odmawiali możliwości rozmów z Komisją na temat uregulowania kwestii prawnych związanych z budową Nord Stream 2. Według nich morski odcinek gazociągu nie podlega zapisom trzeciego pakietu energetycznego. Prawdopodobnie silny opór przed rozmowami z Komisją jest wynikiem obaw strony rosyjskiej o to, że mogą one opóźnić realizację projektu co jest sprzeczne z interesami Moskwy.

Komisja Europejska ma pewne wątpliwości co do zgodności tego projektu z unijnym prawodawstwem i co do tego, czy jej morski odcinek powinien podlegać unijnej jurysdykcji. Z opinii sporządzonej przez Dyrektoriat Generalny ds. Energii wynika, że "unijne prawo ma zastosowanie do podmorskiej części Nord Stream 2 pod Morzem Bałtyckim, która podlega terytorialnej jurysdykcji państw członkowskich (wody terytorialne i/lub wyłączne strefy ekonomiczne Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec) i lądowej części w Niemczech" - przypomina BiznesAlert.pl.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE