ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ministerstwo Energii: Polska w europejskiej czołówce producentów energii z OZE
22.06.2017r. 11:26

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, wczoraj w Senacie wiceminister energii Andrzej Piotrowski zapewnił, że cel 15-procentowego udziału energii odnawialnej w krajowym zużyciu do roku 2020 jest niezagrożony. Zapewnił przy tym, że "jesteśmy jednym z krajów należących do czołówki w produkcji energii odnawialnej w Europie".
Podczas wczorajszego posiedzenia senackich Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności wiceminister energii Andrzej Piotrowski zapewnił, że Polska nie będzie mieć problemów z realizacją przyjętego w ramach Unii Europejskiej celu 15 proc. udziału OZE w krajowym miksie konsumowanej energii.

- Na 28 państw tylko kilka państw ma wyższy współczynnik udziału OZE w energetyce. Musimy mieć świadomość, że przyjęliśmy bardzo ambitny cel, który przewyższa typowe parametry sięgające kilku procent - mówił przedstawiciel resortu energii.

Wyjaśnił, że przez "typowe parametry" rozumie bezpieczny udział zielonej energii w miksie energetycznym w sytuacji stosowanego w Unii Europejskiej priorytetowego dostępu OZE do sieci.

Mówiąc o relacjach polskiego rządu z Komisją Europejską w zakresie polityki energetycznej, ocenił, że występuje "silna, negatywna narracja w stosunku do Polski" i że jest ona "nieprawdziwa".

- Jesteśmy traktowani przez KE jako liderzy - zapewnił przedstawiciel ME, odnosząc się do wdrażanej w naszym kraju koncepcji klastrów.

Natomiast odnosząc się do roli polskiego rządu w kształtowaniu unijnej polityki energetycznej wiceminister Piotrowski ocenił, że "współtworzymy tą Unię i prowadzenie w tym zakresie racjonalnego dialogu jest bardzo istotne".

Ocenił przy tym, że OZE powinny być "instrumentem, a nie celem". - Tak naprawdę chodzi o ograniczenie zanieczyszczeń i ewentualnych zmian klimatu - zapewniał senatorów przedstawiciel resortu energii.

Wiceminister Piotrowski poinformował wczoraj, że resort energii ma już zarejestrowanych około 70 inicjatyw klastrowych, stanowiących - jak mówił wiceszef ME - ogromne miejsce dla przedsiębiorczości, która wymaga jednak podjęcia ryzyka.

Wiceminister Piotrowski uzasadniał jednocześnie planowane wsparcie dla pierwszych inicjatyw klastrowych, które mają liczyć na unijne dofinansowanie, potrzebą stworzenia modelowych rozwiązań. - Nie chcemy, aby wszyscy skakali na głęboką wodę - mówił wiceszef ME.

Ministerstwo Energii zapewniło w informacji przygotowanej na wczorajsze posiedzenie senackich Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, że klastry to "zwiększenie synergii na poziomie lokalnym" i że takie podmioty będą "w bardziej efektywny sposób wykorzystywać lokalnie dostępne zasoby energetyczne, w tym odpady - zarówno na potrzeby wytwarzania i konsumowania energii elektrycznej, ciepła lub chłodu, a także na potrzeby wytwarzania paliw, w tym na cele transportowe".
W informacji przygotowanej dla senatorów do priorytetów w zakresie energetyki rozproszonej Ministerstwo Energii zaliczyło - obok rozwoju klastrów - również rozbudowę sieci ciepłowniczej oraz przyłączanie do niej nowych odbiorców, wypracowanie rozwiązań promujących rozwój instalacji kogeneracyjnych, a także zwiększenie inwestycji w niewielkie źródła energii o mocy do 1 MW, w tym poprzez "wprowadzenie dla instalacji OZE wykorzystujących stabilne, przewidywalne i sterowalne źródła energii (...) taryf gwarantowanych oraz systemu feed-in-premium jako alternatywy wobec systemu aukcyjnego".

Wprowadzenie takich, alternatywnych mechanizmów rozliczeń Ministerstwo Energii zapowiedziało ostatnio w kontekście przygotowywanej nowelizacji ustawy o OZE. Mechanizmy feed-in tariffs oraz feed-in premium mają objąć małe źródła wodne i biogazowe. Więcej na ten temat w artykule: Ministerstwo Energii przedstawiło założenia kolejnych zmian w ustawie o OZE.

Wiceminister Piotrowski poinformował przy tym, że projekt nowych regulacji, które mają znaleźć się w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE, zostanie skierowany w przyszłym tygodniu do konsultacji społecznych.

Mówiąc o wsparciu dla poszczególnych źródeł energii wiceminister Piotrowski powtórzył, że ME jest zainteresowane wsparciem technologii zapewniających stabilną generację.

- Wypełniliśmy nasze zobowiązania w zakresie źródeł niesterowalnych takich jak wiatr. Chcemy stworzyć preferencje dla źródeł dających większą sterowalność, stąd wsparcie dla klastrów - komentował wiceminister energii.

Mówiąc o wykorzystaniu biomasy, na którą chce stawiać Ministerstwo Energii, minister Piotrowski ocenił, że "niezagospodarowanie biomasy byłoby błędem". - Staramy się znaleźć najlepsze miejsce dla tego źródła OZE. Wydaje się, że najlepsze to instalacje kogeneracyjne w małych miejscowościach - komentował wiceszef ME.

Mówiąc o współspalaniu, ocenił, że "sektor OZE wiele się nauczył" i że teraz współspalanie w praktyce nie jest realizowane. Ocenił, że współspalanie, które w ostatnich latach było istotnym komponentem generacji z OZE, "zostało okrzyknięte jako mechanizm podkręcający wyniki". - Jeżeli były nieprawidłowości, to dlaczego nikogo nie ukarano - pytał minister Piotrowski.

Przedstawiciel resortu energii zapewnił, że ME przygotuje rozwiązania umożliwiające rozwój małym wytwórcom energii z OZE, ale - jak określił - "bez owczego pędu".

Mówiąc o roli rządu w regulowaniu rynku OZE wiceminister Piotrowski ocenił, że "jeżeli nas nie ma, to ten obszar jest wypełniony przez interesariuszy nastawionych wyłącznie merkantylnie, a więc na doraźny zysk, w imię czegoś co budzi emocje i co przez duże rzesze obywateli nie jest rozumiane w szczegółach, a więc daje pole do wpływania na opinię publiczną nie do końca w sposób merytoryczny".

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Ale jak 30.06.2017r. 07:53
Co to za bzdury. Podobno batalia cały czas się toczy Polska vs. Komisja Europejska, gdyż w Polsce energetyka oparta... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE