ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Resort energii opublikował decyzję KE notyfikującą pomoc publiczną dla górnictwa
14.06.2017r. 16:06

Ministerstwo Energii opublikowało roboczą wersję polskiego tłumaczenia ubiegłorocznej decyzji Komisji Europejskiej, notyfikującej blisko 8-miliardową pomoc publiczną na restrukturyzację polskiego górnictwa. Wnioskowali o to m.in. przedstawiciele górniczych związków zawodowych.
"Komisja Europejska 18 listopada 2016 r. zaakceptowała program pomocowy dla sektora węgla kamiennego. Publikujemy roboczą wersję tłumaczenia decyzji KE. Akceptacja przez Komisję Europejską programu pomocowego była istotnym etapem restrukturyzacji polskiego górnictwa. Program obejmuje pomoc na pokrycie bieżących strat produkcyjnych kopalń oraz na pokrycie kosztów nadzwyczajnych w ramach zgłoszonego do KE wniosku notyfikacyjnego pn. Pomoc państwa dla sektora górnictwa węgla kamiennego w latach 2015-2018" - podał resort na swojej stronie internetowej.

Z wnioskiem o opublikowanie przetłumaczonego na język polski dokumentu jesienią ubiegłego roku wystąpiła górnicza Solidarność. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zadeklarował wówczas, że dokument zostanie ujawniony, gdy zakończy się jego profesjonalne tłumaczenie, oraz gdy zostaną z niego usunięte "wrażliwe" dane, które zgodnie z przyjętymi normami nie powinny być publikowane - chodzi np. o dane finansowe poszczególnych podmiotów.

Ujawniony dokument w polskiej wersji językowej liczy 41 stron. Resort zamieścił także odnośnik do angielskiej wersji decyzji notyfikacyjnej, na stronach Komisji Europejskiej.

Związkowcy wnioskowali o ujawnienie dokumentu m.in. dlatego, by uzyskać informacje dotyczące zobowiązań strony polskiej, warunkujących zgodę na udzielenie pomocy publicznej na restrukturyzację kopalń - chodziło przede wszystkim o kopalnie lub ich części, przekazywane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Przedstawiciele Ministerstwa Energii wskazywali, że nieuprawnione jest utożsamianie dokumentu notyfikacyjnego z listą kopalń przeznaczonych do likwidacji czy harmonogramem likwidacji. Wymienione zostały w nim natomiast - jat tłumaczono - niektóre zakłady trafiające do SRK lub takie, które w biznesplanach spółek węglowych nie osiągały rentowności w wyznaczonym horyzoncie czasowym. Zaznaczano, że decyzja o ich przyszłości i terminy ewentualnego przekazywania majątku do SRK są w gestii strony polskiej.

W opublikowanym przez resort dokumencie znajduje się m.in. "wykaz jednostek wydobywczych węgla, które mają być przeniesione do SRK", w większości jednak bez konkretnych dat przeniesienia do spółki restrukturyzacyjnej. Z wymienionych w decyzji KE podmiotów w SRK są już: kopalnia Krupiński, ruch Jas-Mos (część kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, która nadal eksploatuje złoże tego ruchu) oraz ruch Pokój 1 (część kopalni Ruda; również to złoże nadal jest eksploatowane, z wykorzystaniem infrastruktury sąsiedniego ruchu Bielszowice).

Do SRK miałby też trafić ruch Rydułtowy kopalni ROW (władze PGG zapewniły wcześniej, że również złoża tego ruchu będą nadal eksploatowane w ramach kopalni ROW), ruch Śląsk kopalni Wujek (w porozumieniu społecznym z marca br. ustalono, że sprawę tej kopalni przeanalizuje jeszcze specjalny zespół), a także kopalnia Sośnica w Gliwicach (Polska Grupa Górnicza podała kilka miesięcy temu, że ostateczna decyzja dotycząca funkcjonowania tej kopalni zostanie podjęta po pierwszym półroczu 2018 r. i będzie uzależniona od wyników i oceny jej rentowności).
W decyzji KE napisano m.in., iż "władze polskie potwierdziły, że sprzedaż wyżej wymienionych jednostek górnictwa węgla kamiennego do SRK jest równoznaczna z podjęciem decyzji o ich likwidacji, to znaczy o zaprzestaniu wydobycia węgla oraz zamknięciu kopalń. Całkowite zaprzestanie produkcji w tych kopalniach nastąpi najpóźniej do dnia ich przeniesienia do SRK".

Zatwierdzona pomoc publiczna obejmuje także kopalnie już wcześniej przekazane do SRK, jak Makoszowy i Kazimierz-Juliusz (obydwie są już w trakcie likwidacji), a także inne zakłady lub ich części, przekazane do SRK przed wydaniem decyzji notyfikacyjnej.

Zgodnie z decyzją KE, ogólna kwota pomocy publicznej w wysokości 7 mld 957 tys. 847 zł przeznaczona jest "na pokrycie zarówno strat produkcyjnych jak i kosztów nadzwyczajnych, w ramach planu zamknięcia na lata 2015-2018. Pomoc zostanie udzielona w okresie czterech lat produkcyjnych, między 2015 a 2018 rokiem, przy czym pierwszy rok produkcyjny rozpoczyna się w dniu 1 października 2014 roku i trwa do września 2015" - czytamy w tłumaczeniu decyzji.

Zgodnie z decyzją Rady UE z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla, możliwe są dwie kategorie pomocy: pierwsza jest przeznaczona na zamknięcie jednostek produkcyjnych węgla, a druga na pokrycie tzw. kosztów nadzwyczajnych. W tym drugim przypadku chodzi o koszty ponoszone w związku z zamknięciem jednostek produkcyjnych węgla (świadczenia społeczne, koszty związane z działaniami likwidacyjnymi, rekultywacyjnymi).

Pomoc udzielana na pokrycie kosztów nadzwyczajnych wynikających z działań związanych z zamykaniem kopalń - zwłaszcza na zmniejszenie kosztów społecznych - w przypadku polskiego górnictwa chodzi przede wszystkim o finansowanie osłon socjalnych: urlopów przedemerytalnych oraz urlopów dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla, a także jednorazowych odpraw dla osób dobrowolnie odchodzących z pracy.

Do połowy maja br. z osłon socjalnych przewidzianych w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego skorzystało ponad 7,6 tys. górników i pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Największym powodzeniem cieszą się urlopy górnicze, z których korzysta prawie 5 tys. osób. Finansowane przez budżet państwa świadczenia dla odchodzących z pracy górników - urlopy przedemerytalne i jednorazowe odprawy - przysługują uprawnionym pracownikom, którzy wraz z przeznaczonym do likwidacji górniczym majątkiem przeszli do SRK. W ciągu minionych dwóch lat SRK przejęła ponad 12,3 tys. pracowników, z czego ponad 2,8 tys. od początku tego roku.

Z publicznych środków finansowane są także procesy likwidacyjne, odwadnianie wyrobisk oraz rekultywacja terenów pogórniczych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE