ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kompromis KE z Gazpromem nie zapowiada rewolucyjnych zmian
11.04.2017r. 12:02

Jak poinformował BiznesAlert.pl, kompromis Komisji Europejskiej z Gazpromem proponowany w ramach rozstrzygnięcia śledztwa Brukseli w sprawie nadużyć w Europie Środkowo-Wschodniej nie zapowiada rewolucyjnych zmian. Sytuacja na rynku sprawia, że obietnica rewizji mechanizmu cenowego pozostanie pusta.
Jak przypomina BiznesAlert.pl, 13 marca Komisja przedstawiła propozycję zakończenia śledztwa poprzez ugodę z rosyjskim Gazpromem. W toku postępowania ustaliła, że firma mogła nadużywać pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez niesprawiedliwe ceny, nadużywanie infrastruktury i dzielenie rynków. Gazprom obiecał, że uelastyczni ceny, zrezygnuje z wpływu na infrastrukturę na Białorusi i pozwoli na reeksport jego gazu klientom.

- Gazprom nie porzuca indeksacji ropy naftowej. Ustępstwa dotyczą pozwolenia klientom z Europy Wschodniej do regularnej rewizji ceny. Z kolei te rewizje mają brać pod uwagę punkt odniesienia w postaci europejskich cen, i co istotne, jeśli ceny w kontrakcie i w hubach gazowych zaczną się różnić - podkreśla Siobhan Hall z S&P Global Platts.

- Ceny indeksowane do ropy są niskie bo baryłka jest nadal relatywnie tania, co sprawia, że kontrakty na rosyjski gaz, które są nadal indeksowane są również konkurencyjne wobec cen z giełd europejskich - wskazuje analityczka Platts.
Polska i spółka gazowa PGNiG zapowiedziały już krytykę ugody, którą prezes Piotr Woźniak nazwał "wysoce niewystarczającą".

Według ośrodka analitycznego Breugel cytowanego przez BiznesAlert.pl, zaproponowana przez Gazprom propozycja ugody z Komisją Europejską w śledztwie antymonopolowym nie stanowi dla Rosjan wyzwania.

Zdaniem Simona Tagliapietry Gazprom nie będzie dążył do naruszenia ugody, ponieważ jej założenia są zgodne z jego interesami. Europa pozostanie kluczowym rynkiem, bo zwrot do Azji jest utrudniony przez konkurencję w postaci LNG. Większa elastyczność proponowana w ugodzie pozwoli Rosjanom na obronę udziałów na rynku europejskim - czytamy w BiznesAlert.pl.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE